• انتشار: 20 دسامبر 2015
  • ساعت: 14:18
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5274
پرینت

در کانکور سال جاری حدود ۵۴ هزار نفر پذیرفته می شود

وزارت تحصیلات عالی می گوید که در سال جاری حدود ۳۵۰ هزار نفر متقاضی کانکور شده اند که ۵۳۸۱۰ تن به تحصیلات عالی راه پیدا می کنند.

فریده مومند، وزیر تحصیلات عالی امروز یکشنبه به مجلس فرا خوانده شد و در مورد وضعیت کانکور سال جاری و فرمان تقنینی رئیس جمهوری در مورد قانون تحصیلات عالی وضاحت داد.

خانم مومند در جلسه امروز مجلس سنا گفت که در سال اینده بیش از ۱۱۸ هزار تن جذب تحصیلات عالی و نیمه عالی می شوند که ۵۳۸۱۰ تن به تحصیلات عالی راه پیدا می کنند.

این آمار در حالی از سوی وزیر تحصیلات عالی ارایه می شود که سال گذشته ۵۴۷۳۷ تن به تحصیلات عالی راه یافتند و در سال جاری حدود هزار تن کمتر شده است.

وزیر تحصیلات عالی همچنین در مورد برگزاری کانکور سال جاری گفت که تاکنون ۴ ولایت به صورت بسیار منظم امتحان شان اخذ شده و امتحان دانش آموزان ولایت بدخشان در روزهای اینده گرفته می شود.

وی در قسمتی دیگر سخنان خود در مورد فرمان تقنینی رئیس جمهوری گفت که طرح قانون تحصیلات عالی توسط کمیته ای متشکل از معین علمی وزارت و استادان تهیه شده بود.

خانم مومند گفت که این طرح به دفتر تقنین معاون دوم ریاست جمهوری و کابینه فرستاده شد که در کابینه سن استادان را از ۷۰ سال به ۶۵ سال تقلیل یافت.

وزیر تحصیلات در مورد سطح تحصیلی استادان نیز گفت که در تمامی کشورهای جهان به خصوص کشورهای همسایه معمول است که استادان دوره لیسانس حداقل ماستر باشند. اکنون ۳۵ درصد استادان دانشگاه های کشور ماسترند.

وی در مورد استادانی که در شش سال ترفیع نکرده اند نیز گفت که به این استادان نیز یک سال دیگر فرصت داده می شود که در مورد یک موضوع علمی تحقیق کنند.

لازم به ذکر است که ده روز بدین سو، تعدادی از استادان دانشگاه ها کابل به رسم اعتراض به فرمان مذکور از رفتن به صنف ها خود داری کردند و امتحان های آخر سمستر دانشجویان را اخذ نکردند.

این واقعه باعث بروز مشکلاتی برای دانشجویان شده است.

روز گذشته یک ماده (سن استادان) این فرمان تقنینی به مجلس نمایندگان امده بود که با مخالفت نمایندگان مواجه شد و رای گیری نشد.

قانون تحصیلات عالی حدود ۸ سال است که در مجلس به دلیل بعضی از واژه ها از تصویب باز مانده است.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *