• انتشار: 12 سپتامبر 2018
  • ساعت: 12:22
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 29192
پرینت
دیوان کیفری‌ بین‌المللی

در مقابل زورگویی های آمریکا عقب نشینی نمی کنیم

دیوان کیفری‌ بین‌المللی با صدور بیانیه ای ضمن رد تهدیدهای اخیر دولت امریکا اعلام کرد که در مقابل این زورگویی ها عقب نشینی نمی‌کند.

دیوان کیفری‌ بین‌المللی ضمن رد تهدیدهای اخیر دولت امریکا اعلام کرد که در مقابل این تهدیدها عقب نشینی نمی‌کند.

این نهاد بین‌المللی با صدور بیانیه‌ای، بر نقش این دیوان به عنوان “ابزاری برای تضمین حساب کشی از جنایت هایی که وجدان بشری را تکان می دهند” تاکید کرد.

در واکنشی جداگانه، فرانسه نیز به حمایت از دیوان کیفری‌ بین‌المللی پرداخت.

وزارت امور خارجه فرانسه با صدور بیانیه ای تاکید کرد که این دیوان باید بتواند بدون مانع به انجام وظایف خود بپردازد.
جان بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در سخنرانی اش برای گروه محافظه‌کار “جامعه فدرالیست” گفته بود که اگر دیوان کیفری‌ بین‌المللی به تحقیق درباره اتهام جنایت جنگی علیه نیروهای این کشور در افغانستان ادامه دهد، این دیوان را تحریم می‌کند.

آقای بولتون گفته بود: “آمریکا از هر وسیله ممکن برای حفاظت از شهروندان و متحدانش از پی‌گرد قانونی غیر منصفانه و غیر مشروع در دیوان کیفری بین‌المللی استفاده خواهد کرد.”
وی در سخنرانی اش تهدید کرده بود که اگر این دیوان به تحقیقات خود در باره جنایات جنگی نیروهای امریکایی در افغانستان ادامه دهد آن را تحریم کرده و مانع وردو قضات این دیوان به امریکا خواهد شد.

دادستان دیوان کیفری لاهه در سال ۲۰۰۷، بررسی‌های ابتدایی خود را درباره وضعیت افغانستان آغاز کرد و تاکنون، در این مورد بیش از ۱۱۲ مورد شکایت به دیوان رسیده است.

این دیوان صلاحیت رسیدگی به چهار جنایت‌ سنگین: نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی و تجاوز ارضی را دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *