• انتشار: 14 جولای 2019
  • ساعت: 15:06
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 35898
پرینت
برخی نمایندگان مجلس:

در صورت صلح، امکان تشکیل دولت موقت وجود دارد

برخی نمایندگان مجلس جنجال حکومت با طالبان روی موضوع انتخابات را بسیار زود دانسته تأکید می کنند امکان تشکیل دولت موقت وجود دارد.

 برخی گزارش‌های وجود دارد که در صورت توافق صلح با طالبان، انتخابات ریاست جمهوری نیز با تاخیر مواجه خواهد شد؛ اما حکومت پیش از این، هرگونه تعویق در برگزاری انتخابات را مردود اعلام کرده است.

از سوی دیگر پیش از این تشکیل حکومت موقت نیز در صورت توافق صلح با طالبان مطرح شده که دولت افغانستان آن را نیز برگشت به گذشته خوانده و رد کرده است.

با این وجود، شماری از نمایندگان مجلس نیز برگزاری انتخابات را مهم می‌دانند؛ اما می‌گویند در صورت توافق صلح با طالبان احتمال تعویق انتخابات و ایجاد اداره موقت وجود دارد.

خداداد عرفانی یکی از اعضای مجلس نمایندگان در این مورد گفت اگر امریکا و طالبان بر سر مساله صلح افغانستان به توافق برسند و مذاکرات مستقیم میان حکومت و طالبان آغاز شود؛ احتمال تعویق انتخابات به منظور سهم گیری طالبان در قدرت سیاسی، وجود دارد.

آقای عرفانی افزود، زمانیکه طالبان صلح کنند ولی در انتخابات سهم نداشته باشند مورد قبول این گروه نخواهد بود. به گفته او، در صورت تحقق صلح احتمال تشکیل حکومت موقت نیز وجود دارد تا طالبان از طریق آن به قدرت سهیم شوند.

اما؛ عبدالظاهر سالنگی دیگر عضو مجلس تاکید دارد که مردم افغانستان تجربه حکومت‌های استبدادی که با نوک نیزه حکمرانی کرده‌اند را دیده و دیگر به هیچ وجه حاضر نیستند انتخابات به تعویق بیافتد.

آقای سانگی افزود که توافق صلح با طالبان نیز نباید مانع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شود؛ بلکه به این روند باید رنگ بیشتر دموکراسی را بدهد.

به گزارش جمهور با این وجود، این نمایندگان مجلس خاطر نشان کردند نا امنی‌ها چالش بزرگ انتخابات ریاست جمهوری است؛ و امیدوار اند که با توافق صلح میان دولت و طالبان، این چالش نیز برطرف شود.

آنان می گویند اگر توافق صلح قبل از برگزاری انتخابات به دست نیاید؛ احتمال اینکه انتخابات ریاست جمهوری در سراسر کشور برگزار نشود نیز وجود دارد.

این در حالی است که بر اساس تقسیم اوقات از قبل تعیین شده قرار است انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان برگزار شود.

از سوی دیگر تشدید مذاکرات صلح نیز روند برگزاری انتخابات را به شدت زیر سایه قرار داده و گزارش‌های وجود دارد که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در اولویت برنامه‌های امریکا وجود ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *