• انتشار: 21 آگوست 2019
  • ساعت: 17:04
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36948
پرینت
مقام پیشین طالبان:

در دور نهم مذاکرات، برخی مواد ممکن است تغییر کند

یک مقام پیشین طالبان می گوید در دور نهم مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان ممکن است برخی مواد تغییر کند.

زلمی خلیلزاد نماینده وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان اواخر روز گذشته سه‌شنبه در یک تویت کوتاه از آغاز دور نهم سفرش به دوحه پایتخت قطر جهت مذاکره با طالبان خبر داد.

آقای خلیلزاد گفته است پس از بحث‌های فشرده در واشنگتن، به دوحه می‌رود و موضوعات باقی‌مانده مذاکره با طالبان را نهایی خواهد کرد.

با این وجود، سید اکبرآغا عضو پیشین گروه طالبان در این باره گفت، توافقی که در دور هشتم مذاکرات میان امریکایی‌ها و طالبان بدست آمده بود، نهایی نشده و احتمالاً در دور نهم مذاکرات تغییرات در آن توافقنامه به وجود آید.

وی بیان داشت در نهمین دوره مذاکرات، طرفین مذاکره کننده در مورد پیشنهادات مقام‌های ارشد شان بحث می‌کنند، هنوزمعلوم نیست که ماده‌های توافق نامه که قبلا بدست آمده‌، مورد تائید مقام‌های ارشد (امریکا و طالبان) قرار گرفته یا اینکه ملاحظاتی در زمینه وجود دارد.

او تاکید کرد که احتمالاً مقام‌های امریکایی و رهبران طالبان ملاحظاتی را در مورد توافقنامه صلح افغانستان مطرح کرده‌اند.
به گفته او، در دور نهم مذاکرات صلح امریکا و طالبان، برخی ماده‌های توافقنامه قبلی حذف و یا هم در برخی مواد دیگر آن تغییراتی از سوی دو طرف پیشنهاد خواهد شد.

این عضو پیشین گروه طالبان گفت که احتمال بسیار قوی وجود دارد که تمامی مسایل در نهمین دور مذاکرات صلح امریکا و طالبان نهایی شده و زمینه برای امضا آن فراهم گردد.

سهیل شاهین سخنگوی دفترسیاسی طالبان در قطر نیز دیروز اعلام کرد که برخی مسایل تخنیکی میان مذاکره کنندگان طالبان و امریکایی حل نشده است.

اما گفته‌های نیز وجود دارد که طالبان می‌خواهند وقت بیشتری برای امضای توافقنامه صلح بدست بیاورند تا بدانند که بعد از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کابل چی بوقوع می‌پیوندد به این دلیل نمی‌‌خواهند فعلاً تفاهنامه صلح را با امریکا امضا کنند.

این در حالی است که روز گذشته برخی منابع آگاه به خبرگزاری جمهور گفته بودند امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان تا بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تعویق افتاده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *