• انتشار: ۲۰ عقرب ۱۳۹۴
  • ساعت: ۲۱:۵۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4288
پرینت

در حمایت از معترضان در کابل؛ بامیانی ها نیز شب زنده داری می کنند

دهها تن از فعالان مدنی و باشندگان بامیان با تجمع در مسجد رهبر شهید در مرکز این ولایت، اعلام کردند که به حمایت از معترضانی که از نخستین دقایق صبح امروز تا کنون برای دادخواهی از خون هفت گروگان سربریده شده در زابل در مقابل ارگ ریاست جمهوری گرد آمده اند، شب زنده داری می کنند.

معترضان که پلاکارد هایی با شعارهای “تبسم گلویت بریده شد، صدایت تکثیر شد” و “هموطنان کابلی، شما تنها نیستید”، به یاد هفت گروگان سربریده شده هزاره در زابل، شمع افروختند.

امیر شریف از فعالان مدنی بامیان به خبرگزاری رها گفت: “مردم بامیان امشب گرد هم آمده اند تا از یکسو نشان دهند که در قبال سرنوشت خود حساس هستند و از سوی دیگر از معترضان کابل که تا اداره امور پیش رفته اند همنوا و هم صدا، برای دادخواهی از خون شهدای زابل، شب را بیدار باشند”.

آقای شریف می گوید که اگر معترضان کابلی شب را به خانه های شان نمی روند و در این وضعیت امنیتی وخیم و هوای سرد برای خون تبسم دادخواهی می کنند تا دیگر گلوی تبسم ها در این سرزمین بریده نشوند، مردم بامیان نیز به عنوان جزئی از اتباع جغرافیایی به نام افغانستان، در کنار آنان می ایستند.

اعتراض ها در بامیان (1)

او افزود، مردم بامیان گردهم آمده اند تا این را نیز نشان دهند که در قبال آنچه بر آنان روا داشته می شود، بی تفاوت نیستند که در عمل نیز این موضوع را ثابت کرده اند.

این فعال مدنی در ادامه بیان داشت:” مردم هزاره برای مقابله با رویدادهایی مانند سربریدن هفت گروگان در زابل استراتژی های مختلفی دارند اما آنها راه قانونی و مسالمت آمیز را انتخاب کردند، زیرا به پیروزی منطق معتقدند و همواره به خشونت، خونریزی، کشتار انسان ها و روا داشتن ظلم چه بر هزاره ها و چه بر سایر اقوام کشور، نه بگویند”.

به گفته او؛ خون هفت گروگانی که در زابل بصورت فجیعانه ای به زمین ریخت، مردم افغانستان را از خواب بیدار کرد و امروز آنان با تظاهرات میلیونی درکابل در عمل نشان دادند که در قبال آنچه بر آنها روا داشته می شود بی تفاوت نیستند.

صبح امروز هزاران معترض در کابل پایتخت کشور، درحالی که اجساد هفت گروگان سربریده شده در زابل را بر شانه های خود حمل می کردند، از منطقه دشت برچی در غرب کابل تا مقابل ارگ ریاست جمهوری تظاهرات کردند.

هزاران تن از این معترضان تاکنون نیز با تحمل مشکلات فراوان از جمله گرسنگی، تشنگی و سردی شدید هوا، با جنازه های قربانیان در مقابل ارگ ریاست جمهوری حضور دارند.

اعتراض ها در بامیان (5)

آقای شریف هشدار داد که حکومت باید اعتراضات مردم را جدی بگیرد و به خواسته های معترضان توجه کند، زیرا به گفته او، چنین سیل های انسانی بنیان برانگیز، حتی استبدادی ترین حکومت ها  را نیز بر انداخته است.

او ابراز امیدواری کرد که مقام ها در ارگ ریاست جمهوری فریاد عدالت خواهانه مردم افغانستان را بشنوند و جلو تکرار رویداد های فجیعی چون گروگان گیری و قتل عام در نقاط مختلف کشور، کشتار سربازان در جلریز، سنگسار رخشانه در غور و آتش زدن فرخنده در کابل را بگیرند.

این فعال مدنی همچنان تاکید کرد، تا زمانی که به خواسته های معترضان در کابل رسیدگی نشود و مسئله در ارگ ریاست جمهوری حل نگردد، مردم بامیان و سایر نقاط کشور به اعتراضات خود ادامه می دهند.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *