• انتشار: 16 جولای 2019
  • ساعت: 22:07
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 36000
پرینت
اسکات میلر:

در افغانستان می مانیم/تلفات ملکی را به صفر می رسانیم!

سفر فرمانده نیروهای حمایت قاطع و مقام‌‎های ارشد امنیتی به ولایت هرات در حالی صورت می‌گیرد که در حال حاضر درگیری میان جنگ‌جویان طالبان و نیروهای امنیتی در شماری از ولسوالی‌های ولایت‌های حوزه‌ی غرب افغانستان به‌شمول بادغیس، فراه و هرات جریان دارد.

هم‌زمان با تشدید ناامنی‌ها در حوزه‌ی غرب کشور، فرمانده نیروهای حمایت قاطع، مقام‌های ارشد وزارت داخله و دفاع ملی امروز (سه‌شنبه، ۲۵ سرطان) به ولایت هرات سفر کرده‌اند.

جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع در یک نشست خبری در مقام ولایت هرات گفت: «نیروهای خارجی به‌شکل قاطع از مردم افغانستان در کنار نیروهای امنیتی افغان حمایت خواهند کرد و ما می‌خواهیم که در عملیات‌های پاکسازی  شهرها از وجود مخالفان مسلح دولت، تلفات افراد ملکی به صفر برسد.»

در همین حال معاون وزارت دفاع کشور در این نشست خبری گروه طالبان را متهم به کشتار غیرنظامیان در نبرد با نیروهای امنیتی می‌کند. یاسین ضیا، معاون اول وزارت دفاع گفت در ماه‌های اخیر طالبان تلفات سنگینی را در ولایت‌های فاریاب، غزنی، فراه و هرات متحمل شده و این گروه تلاش دارد تا با راه‌اندازی تبلیغات افکار عمومی را نسبت به توانایی‌های نیروهای امنیتی تخریب کند.

آقای ضیا در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر معامله‌ی برخی ولایات با جنگ‌جویان طالب گفت که «یک وجب خاک افغانستان با مخالفان مسلح دولت معامله نخواهد شد» و نیروهای امنیتی در همه‌ی ولایت‌های کشور برای تأمین امنیت مردم تلاش خواهند کرد.

به گزارش اطلاعات روز سفر فرمانده نیروهای حمایت قاطع و مقام‌‎های ارشد امنیتی به ولایت هرات در حالی صورت می‌گیرد که در حال حاضر درگیری میان جنگ‌جویان طالبان و نیروهای امنیتی در شماری از ولسوالی‌های ولایت‌های حوزه‌ی غرب افغانستان به‌شمول بادغیس، فراه و هرات جریان دارد.

با این حال خوشحال سادات، معین ارشد امنیتی وزارت داخله می‌گوید که پس از این شمار نیروهای امنیتی در ولایت‌های حوزه‌ی غرب کشور به‌منظور سرکوب هراس‌افگنان افزایش خواهد یافت.

آقای سادات همچنان گفت «دولت نمی‌تواند در هر روستا سربازان را به هدف تأمین امنیت مردم بگمارد، اما این وزارت تلاش می‌کند تا متناسب با امکانات دست‌داشته‌ی خویش برای تأمین امنیت مردم تلاش کند.»

او افزود مردم باید برای تأمین امنیت خودشان با نیروهای امنیتی همکاری کنند.

«طالبان توانایی مقابله با نیروهای امنیتی را ندارند»

هم‌زمان با این والی هرات از پیشرفت عملیات مشترک تصفیوی که از چند روز بدین‌سو در ولسوالی‌های شرقی این ولایت به‌شمول ولسوالی‌های اوبه و پشتون‌زرغون راه‌اندازی شده، خبر می‌دهد و می‌گوید که این عملیات پر از دست‌آورد بوده است.

نشست خبری مقام‌های ارشد امنیتی و والی هرات

عبدالقیوم رحیمی، والی هرات در این نشست خبری گفت که طالبان توانایی مقابله با نیروهای امنیتی را ندارند و در جریان این عملیات‌ها در ولسوالی‌های شرقی هرات به غیرنظامیان هیچ آسیبی نرسیده است.

آقای رحیمی همچنان افزود که قرار است در چند ماه آینده سه عملیات دیگر به‌منظور پاکسازی ولسوالی‌های ناامن هرات از وجود مخالفان مسلح دولت راه‌اندازی شود.

در همین حال کامران علیزایی، رییس شورای ولایتی هرات از راه‌اندازی عملیات تصفیوی و سفر مقام‌های ارشد نظامی کشور به این ولایت استقبال کرده و می‌گوید که نیروهای امنیتی باید برنامه‌ی مشخصی به هدف سرکوب هراس‌افگنان داشته باشند.

گفتنی است در کم‌تر از یک ماه گذشته این دومین باری است که فرمانده نیروهای حمایت قاطع و مقام‌های ارشد امنیتی برای بررسی اوضاع امنیتی غرب افغانستان به ولایت هرات رفته‌اند.

افزایش ناامنی‌ها در دو ماه گذشته نگرانی‌های زیادی را از تبدیل‌شدن غرب افغانستان به یک منطقه‌ی ناامن به‌دنبال داشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *