• انتشار: ۱۶ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 20618
پرینت

در اثر نبرد در دو سوی مرز افغانستان و پاکستان ده‌ها تن کشته شدند/ کاردار سفارت پاکستان در کابل احضار شد

مقام های دولتی دو کشور افغانستان و پاکستان می گویند که بر اثر زد و خوردهای روز گذشته در مرز چمن ده ها تن کشته و زخمی شده اند.

جانب پاکستان تعداد کشته شدگان را ۱۳ تن و زخمیان رویداد را ۸۰ تن گفته است.

گزارش های منتشر شده از تعداد زخمیان و کشته شدگان افغانستان نیز ۱۴ پولیس سرحدی و ۲۶ فرد ملکی است.

در یک اعلامیه نظامی پاکستان گفته می شود که پولیس سرحدی افغانستان بر سربازانی آتش گشودند که یک تیم سرشماری را همراهمی می کردند.

منابع افغانی گفته اند که این تیم در طرف غلط سرحد کار می کردند که بین دو قریه قرار داشت.

در پیوند به این رویداد، وزارت امور خارجه، کاردار/شارژدافیر سفارت پاکستان مقیم کابل را احضار کرد و اعتراض شدیدی را نسبت به این رویداد بیان کرد.

رئیس شعبه اول سیاسی وزارت امور خارجه انداخت سلاح های ثقیله از جانب نیروی پاکستانی را  که در نتیجه آن یک تن از افراد ملکی شهید و برخی دیگر زخمی شده اند، تخطی آشکار و حرکت تحریک آمیز خوانده و اعتراض شدید افغانستان را به کاردار سفارت پاکستان ابراز داشت و از وی به صورت جدی خواست تا هرچه زودتر نگرانی افغانستان را به مقامات مربوطه آن کشور برساند تا هرچه زود تر به این تخطی ها پایان دهند.

همچنین، طی این احضاریه تأکید گردید که قریه های لقمان و نظر در این سوی خط فرضی دیورند قرار داشته و نیروی ملی دفاعی و امنیتی افغانستان محافظت از آن را در برابر هر نوع تخطی وظیفه و مسؤولیت شان می دانند.

در پاسخ، شارژدافیر سفارت پاکستان ضمن ابرار تأسف از وقوع همچون حوادث، وعده کرد که در زمینه همین امروز نگرانی و پیام جانب جمهوری اسلامی افغانستان را به مقامات مربوطه پاکستان در اسلام آباد خواهد رساند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *