• انتشار: 23 اکتبر 2016
  • ساعت: 23:19
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 14650
پرینت
مقامات نظامی آمریکا:

در آینده شاهد حملات قوی تری از سوی شبکه حقانی که در پاکستان مخفیگاه دارد خواهیم بود

مقامات نظامی نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته اند که در آینده ای نزدیک افغانستان شاهد حملات قوی تری از سوی شبکه حقانی و طالبان که در پاکستان مخفیگاه دارند خواهد بود.

چارلز کلولند سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته است که افغانستان در آینده شاهد حملات قوی تری از سوی شبکه حقانی و گروه طالبان که هر دو در پاکستان مخفیگاه دارند خواهد بود.

آقای کلولند افزوده است که این دو گروه در تلاش اند تا مناطق بیشتری را مانند مراکز ولایات در تصرف خود بگیرند.

در همین حال جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی و ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان امروز در گفتگو با شبکه ان بی سی آمریکا گفت تقریبا تمامی حملات مرگبار در افغانستان و بخصوص در کابل از سوی شبکه حقانی صورت می گیرد.

آقای نیکلسون گفت شبکه حقانی و گروه طالبان در آنسوی مرزهای افغانستان در پاکستان مخفیگاه دارند.

او افزود این دو گروه متاسفانه همچنان قادرند از آنسوی مرزهای افغانستان به عملیات شان ادامه دهند.

جنرال جان نیکلسون در بخش دیگری از صحبت هایش نیز گفت از سویی دیگر گروه داعش نیز در تلاش است تا خلافت خود را در داخل افغانستان تاسیس کند.

وی گفت “در حال حاضر، چیزی که ما می بینیم این است که آنها (گروه داعش) بسیار متمرکز شده اند تا خلافت خود را (خلافت خراسان) را در داخل افغانستان برپا کنند.”

نیکلسون تاکید کرد “اما این اقدام، یک حرکت افغانستانی نیست.”

او افزود جنگجویان خارجی بویژه اعضای جنبش اسلامی ازبکستان به گروه داعش در افغانستان می پیوندند. همچنین پاکستانی هایی با قومیت پشتون و بویژه از گروه تحریک طالبانی پاکستان نیز به گروه داعش شاخه خراسان برای جنگ می پیوندند.

نیکلسون اما تاکید کرد که مردم افغانستان کاملا گروه داعش را رد می کنند و فلسفه گروه داعش کاملا متضاد با فرهنگ افغانستان می باشد.

فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت “با همکاران افغانستانی مان، موفق شده ایم تا شمار این جنگجویان را کاهش دهیم و تلفات سنگینی را نیز به آنان وارد کنیم.”

چارلز کلولند سخنگوی ماموریت قاطع ناتو نیز امروز گفت که حضور گروه داعش عمدتا در ولایت ننگرهار است و شمار جنگجویان آن نیز به یک هزار تن می رسد.

عملیات گسترده و اخیر نیروهای امنیتی علیه جنگجویان این گروه تقریبا ۱۵ تا ۲۰ فیصد این گروه را نابود کرد.

جنرال جان نیکلسون همچنین در این باره گفت که مناطق مرزی افغانستان و پاکستان همچنان ضعیف است و شورشیان قادرند در هر دو طرف رفت و آمد داشته باشند.

او گفت جنگجویانی که از مناطق مرزی عبور می کنند عمدتا اعضای وابسته به شبکه حقانی، طالبان پاکستانی و اعضای گروه داعش می باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *