• انتشار: 4 نوامبر 2015
  • ساعت: 16:00
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4040
پرینت
وزارت کار و امور اجتماعی:

در آمار معلولان خیالی اغراق شده است

جمیله افغانی معین وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین می گوید که معلول خیالی داشتیم ولی در تعداد آن اغراق شده است.

 

کمیسیون امور معلولین و بازماندگان شهدا و مهاجرین مشرانوجرگه جلسه ای را به منظور پیگری مشکلات معلولان کشور برگزار کرده بود.

نفیسه سلطانی، رئیس کمیسیون معلولین و بازماندگان شهدا و مهاجرین مشرانوجرگه در این جلسه گفت: مقام های دولتی باید مشخص کند که چه کسانی از نام معلولان سوء استفاده کرده است.

این گفته را در حالی رئیس کمیسیون معلولین و بازماندگان شهدا مشرانوجرگه ایراد می کند که قبل از این رسانه ها گزارشی را نشر کردند که بیش از ۵۰ هزار معلول خیال در وزارت کار و امور اجتماعی شهدا و معلولان ثبت است.

خانم سلطانی افزود که معلولان قادر به انجام چنان فساد گسترده نیست و چنانچه دست معلولی آغشته باشد با همکاری کارمندان وزارت کار و امور اجتماعی صورت گرفته است.

جملیه افغانی ضمن قبول معلولان خیالی اما گفت که در تعداد و امار منتشر شده اغراق شده است. وزارت در حال بررسی دیتابس خود است تا مشخص کند این معلولان در کجا و تعداد آنان چقدر است.

رئیس کمیسیون معلولین و بازماندگان شهدا و مهاجرین مشرانوجرگه در قسمتی دیگر اضافه کرد که معلولان در عرصه های تعلیم، صحت و کار آسیب پذیر است و باید حکومت در این عرصه ها توجه کند.

محمد اکبری، رئیس کمیسیون معلولان مجلس نمایندگان نیز گفت که جامعه بین الملل و حکومت در قبال معلولان مسئولیت دارد و باید عزت آنان نگه داشته شود.

آقای اکبری همچنین افزود که وزارت های معارف و تحصیلات عالی نیز مسئولیت دارد که شرایط تحصیل را برای آنانی که علاقمند هست، فراهم کنند و وزارت کار و امور اجتماعی نیز در عرصه کاریابی معلولان را در اولویت قرار دهد.

معین وزارت کار و امور اجتماعی و شهدا و معلولین در این زمینه گفت: بر اساس لایحه ها، باید ۳ درصد کارمندان یک اداره دولتی را باید معلولان تشکیل دهند.

برخی از معلولان اما می گوید که یک درصد از معلولان هم در اداره های دولتی گماشته نشده است. معین نیز گفت که در اداره های دولتی علیه معلولان تبعیض وجود دارد.

خانم افغانی معین وزارت کار و امور اجتماعی فرار از این مشکل را ایجاد یک اتحادیه و یا کمیسیون مستقل برای معلولان عنوان کرد.

او ادامه داد که با یک اداره مستقل می شود به مشکلات معلولان پی برد.

بر اساس آمارهای منتشر شده حدود ۶۵۰ میلیون معلول در جهان وجود دارد که معلولان در کشورهای جهان سوم به خصوص در افغانستان در شرایط بدی زندگی می کنند.

دولت نیز طی بیش از یک دهه گذشته نتوانسته برای معلولان کارهای زیر بنایی و گسترده ای انجام دهد.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *