• انتشار: ۲۲ میزان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۰۲:۳۹
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 14298
پرینت
اداره بازرسی آمریکا در افغانستان:

درهای ضدحریق استفاده شده در ساختمان وزارت داخله افغانستان غیر استاندارد و خطرناک است

اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه اش نوشته است که درهای ضدحریق که در قسمت های خروج اضطراری ساختمان وزارت امور داخله افغانستان استفاده شده، غیر استاندارد و حتی احتمالا خطرناک هستند.

جنرال جان ساپکو رئیس اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان در نامه ای که هفته گذشته به اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا نوشته بود، خبر از استفاده از درهای ضدحریق غیراستانداری در ساختمان وزارت امور داخله افغانستان داده بود؛ که به گفته وی، با این کار، مفاد قراردادها از سوی شرکت های ساختمانی زیر پا گذاشته شده است.

جنرال جان ساپکو در نامه اش گفته است که پنتاگون از سوی شرکت های خارجی طرف قرارداد برای ساخت ساختمان جدید وزارت امور داخله افغانستان فریب خورده است.

“وزارت دفاع آمریکا با شرکت هایی وارد قرارداد شده است که درهای ضدحریق تایید نشده و احتمالا غیر ایمنی را در ساختمان جدید وزارت امور داخله افغانستان نصب کرده اند؛ و این بدین معناست که دولت آمریکا از سوی شرکت های ساختمانی که روی پروژه های ساختمانی چند میلیون دالری در افغانستان کار می کنند، فریب خورده است.”

لازم به ذکر است که جنرال جان ساپکو رئیس اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) این گزارش را هفته پیش به وزارت دفاع آمریکا ارائه کرده بود، اما این گزارش، روز گذشته (سه شنبه) رسانه ای شد.

در این گزارش، جان ساپکو نگرانی جدی اش را در خصوص نصب درهای ضد حریق تایید نشده و مغایر با استانداردهای فدرال این کشور در ساختمان وزارت داخله افغانستان و احتمالا دیگر ساختمان های مشابه و تحت قرارداد این شرکت ها ابراز کرده است.

جنرال جان ساپکو می گوید که شرکت های ساختمانی طرف قرارداد برای ساخت ساختمان وزارت امور داخله افغانستان، ۳ شرکت ساختمانی به شمول یک شرکت افغانی، یک شرکت ترکیه ای و یک شرکت ساختمانی مستقر در دوبی بوده است.

تیم تحقیقاتی وی هنگام بازدید از وزارت امور داخله متوجه شد، که صدها در ضد حریق که در ۲۵ ساختمان وزارت امور داخله نصب شده اند، براساس استانداردهای فدرال این کشور غیرتایید شده و غیر استاندارد می باشند، که این کار، تخطی از مفاد قرارداد از سوی شرکت های ساختمانی طرف قرارداد را نشان می دهد.

جنرال جان ساپکو همچنین گفته که طی تحقیقات شان متوجه شده اند که شرکت های طرف قرارداد برچسب هایی را روی این درها نصب کرده اند که به دروغ نشان می داد این درها استاندارد می باشند.

لازم به ذکر است که درهای ضد حریق، درهایی هستند که در هنگام وقوع آتش سوزی، از سرایت شعله های آتش و یا دود ناشی از آتش به دیگر بخش های ساختمان جلوگیری می کنند. این درها معمولا در قسمت های خروج اضطراری ساختمان ها نصب می گردند.

اما درهای ضد حریق غیراستاندارد، در هنگام وقوع آتش سوزی می توانند بسیار خطرناک تر از درهای معمولی باشند، زیرا افراد داخل ساختمان با توجه به ضد حریق بودن این درها، پارامترهای امنیتی خودشان را در نظر می گیرند، که در صورت غیراستاندارد بودن، می توانند فاجعه بار باشند.

جنرال جان ساپکو در نامه اش نوشته است “نگرانی ما تنها مربوط به ساختمان وزارت امور داخله نیست، بلکه مربوط به تمامی ساختمان های در حال کار و یا تکمیل شده هستند، که می توانند از درهای ضد حریق غیراستاندارد استفاده کرده باشند.”

جنرال جان ساپکو

جنرال جان ساپکو رئیس اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار)

 

لازم به ذکر است که کار ساخت ساختمان وزارت امور داخله در سه مرحله و توسط ۳ شرکت مختلف صورت گرفت. مرحله اول قرارداد را یک شرکت ساختمانی افغانی به نام عبدالحی گردیزی بر عهده داشت. بخش دوم، توسط یک شرکت ترکیه ای به نام یوکل اینسات انجام شد، و بخش سوم نیز توسط یک شرکت ساختمانی مستقر در دوبی به نام ماکرو وانتیج لیوانت صورت گرفت.

به گفته جان ساپکو، با وجود این که شرکت های سازنده این درها مشخصا توسط استانداردهای فدرال تایید نشده بودند، گروه انجینران ارتش آمریکا که مدیریت این قراردادها را نیز به عهده داشت، در مرحله دوم و سوم ساخت ساختمان وزارت امور داخله، این درها را هنگام نصب تایید کرد.

جان ساپکو همچنین گفته است “ما هیچ شواهدی نیافتیم که شرکت های طرف قرارداد به گروه اینجنران ارتش آمریکا در این خصوص چیزی گفته باشند؛ و همچنین هیچ مدرکی پیدا نکردیم که نشان دهد گروه مهندسان ارتش آمریکا نیز در این خصوص بررسی کرده باشند.”

گروه مهندسان ارتش آمریکا تاکنون در خصوص این گزارش اظهار نظری نکرده اند.

گفتنی است که در مجموع ۹۳۴ در ضدحریق در ساختمان وزارت امور داخله نصب شده است. تیم تحقیق اداره سیگار گفته است که هیچ یک از ۱۵۳ در ضدحریقی که در مرحله دوم ساختمان استفاده گردید، برچسب نشان دهنده استاندارد نداشتند.

به همین ترتیب، در مرحله سوم ساخت ساختمان، ۷۸۰ در ضدحریق استفاده شد، که این دروازه ها برچسب استاندارد از آزمایشگاه مربوطه را داشتند؛ اما پس از تحقیق مشخص گردید که این برچسب ها جعلی بوده و آزمایشگاه مربوطه آنها را تایید نکرده است.

همچنین، در گزارش سیگار آمده است که ۷۳۶ در معمولی نیز که در مرحله سوم ساختمان مورد استفاده قرار گرفت نیز برچسب استانداردی گمراه کننده بر روی خود داشتند؛ که به نظر می رسد، برای اینکه استاندارد و رسمی دیده شوند، گذاشته شده اند.

جنرال جان ساپکو گفت “بخاطر حساسیت موضوع، ما همچنان به تحقیقات مان بر ساختمان وزارت امور داخله ادامه می دهیم، و این موضوع را نیز با شما در میان گذاشتیم تا گروه مهندسان ارتش آمریکا بررسی دوباره بر نحوه اجرای کار داشته باشند، و هر جا که نیاز باشد، اصلاح سازی بکند، تا بتوانیم ایمنی ساختمان وزارت امور داخله افغانستان را تضمین کنیم، و از هدر رفتن پول های آمریکا نیز جلوگیری نماییم.”

لازم به ذکر است که جنرال جان ساپکو در نامه اش از وزارت دفاع آمریکا خواسته است تا هر چه سریعتر در خصوص در های ضد حریق غیراستاندارد اقدامی انجام دهد، و همچنین آن دسته از مقامات آمریکایی که در این ماجرا ذیدخیل بودند را شناسایی کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *