• انتشار: ۷ قوس ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۶:۰۸
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 30759
پرینت
اشرف غنی در دومین روز نشست ژنو

درآمد داخلی افغانستان ۷۰ و صادرات ۳۰ درصد افزایش یافته است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری در دومین روز نشست ژنو ضمن صحبت در مورد صلح افغانستان، گزارش‌هایی از پیشرفت بخش‌‌های توسعه‌ای کشور نیز ارائه داد.

به گزارش رهاف دومین روزکنفرانس ژنو با سخنرانی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد آغاز و با سخنرانی اشرف رئیس جمهور ادامه یافت.

آقای غنی در سخنرانی امروزش گفت: درآمد داخلی افغانستان حدود ۷۰ درصد رشد داشته و صادرات این کشور در سال جاری خورشیدی نیز حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است.

رئیس جمهور در این نشست تأکید کرد افغانستان تلاش دارد که از موقعیت جغرافیایی خود بیشترین سود را ببرد. به گفته‌ی او برای رسیدن به این هدف کابل در پروژه‌های مختلف منطقه‌ای سهم گرفته است. به گفته‌ی آقای غنی در این پروژه تاکنون حدود ۱۱ میلیارد دالر سرمایه‌گذاری شده است.

بخش‌های معارف و مشارکت زنان از دیگر محور های صحبت‌های آقای غنی بود.

به گفته‌ی آقای غنی حکومت افغانستان ساخت ۶ هزار مکتب را در دو سال و استخدام بیش از ۳۰هزار معلم را در پنج سال آینده روی دست دارد. او می‌گوید که تاکنون نیز چالش های زیادی در بخش معارف در افغانستان وجود دارد. به گفته‌ی او تاکنون بیش از ۳ ملیون کودک در افغانستان از مکتب محروم اند.

رئیس جمهوری افغانستان در بخش مشارکت زنان تأکید کرد که مشارکت زنان در اداره های مختلف زنان از ۵ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۱۶ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است. او تأکید کرد که افزایش مشارکت زنان در نهادهای مختلف افغانستان یکی از اهداف راهبردی ما می باشد.

آقای غنی در مورد اصلاحات در بخش عدلی و قضایی تأکید کرد که بیش از ۵۰ درصد از اصلاحات در این مورد انجام شده است. به گفته‌ی او حدود ۳۵۰ قانون در دوره حکومت او اصلاح و تنفیذ شده است.

صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه نیز در آغاز این مراسم درباره پیشرفت‌های افغانستان به کشورهای شرکت کننده گزارش داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *