• انتشار: ۱۷ اسد ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۷:۰۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36685
پرینت

دبیر کل ناتو: در افغانستان هستیم تا نگذاریم این کشور دوباره به پایگاه امن تروریستان تبدیل شود

آقای استولتنبرگ که دیروز (چهارشنبه، ۱۶ اسد) در «انستیتوت لووی سیدنی» در استرالیا صحبت می‌کرد، افزود: «ما به افغانستان برای این رفتیم که این کشور پناه‌گاه امنی برای تروریستان بین‌المللی بود. اکنون نیز مهم‌ترین هدف از حضور ما در افغانستان، جلوگیری از تبدیل‌نشدن این کشور به پناه‌گاه تروریستی است.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) می‌گوید که نیروهای این سازمان برای جلوگیری از تبدیل‌شدن افغانستان به پناه‌گاه امن تروریستان در این کشور حضور دارند.

آقای استولتنبرگ که دیروز (چهارشنبه، ۱۶ اسد) در «انستیتوت لووی سیدنی» در استرالیا صحبت می‌کرده، افزوده است: «ما در افغانستان برای این رفتیم که این کشور پناه‌گاه امنی برای تروریستان بین‌المللی بود. اکنون نیز مهم‌ترین هدف از حضور ما در افغانستان، جلوگیری از تبدیل‌نشدن این کشور به پناه‌گاه تروریستی است.»

او تأکید کرده است که ناتو و هم‌پیمانانش در تلاش است که این کشور بار دیگر به پناه‌گاه امن تروریستی مبدل نشود.

همچنان دبیرکل ناتو با اشاره به جریان مذاکرات میان هیأت امریکایی به رهبری زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان و گروه طالبان گفته است که زمینه برای رسیدن به یک توافق نهایی بیش‌تر از هر زمان دیگری فراهم شده است.

او افزوده است که ناتو با تمام توان از تلاش‌ها برای برقراری صلح در افغانستان حمایت می‌کند.

این در حالی است که هشتمین دور از این مذاکرات میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر در جریان است.

آقای خلیل‌زاد سه روز پیش (دوشنبه، ۱۴ اسد) در رشته‌تویتی گفته بود که در این دور از گفت‌وگوها دو طرف به پیشرفت‌های عالی دست یافته‌اند.

آقای خلیل‌زاد همچنان افزوده بود که هم‌اکنون بحث میان دو طرف در مورد جزئیات فنی و نیز گام‌ها و میکانیزم‌های مورد نیاز برای تطبیق موفقیت‌آمیز توافق‌نامه روی چهار موضوع اساسی (تضمین در مبارزه با تروریزم، خروج نیروها، شرکت در دیالوگ و مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس جامع و دایمی) ادامه دارد.

دور هشتم مذاکرات میان هیأت امریکایی و نمایندگان گروه طالبان به تاریخ دوازدهم اسد آغاز شده بود.

آقای خلیل‌زاد در آن زمان در رشته تویتی گفته بود که آنان در این دور مذاکرات به دنبال یک توافق خروج نه، بلکه به دنبال یک توافق‌نامه‌ی صلح است که براساس آن خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نیز فراهم می‌شود.

او همچنان نوشته بود که حضور و خروج نیروهای امریکایی در افغانستان مبتنی بر شرایط است و در صورتی که شرایط برای خروج مساعد شود، این امر عملی خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *