• انتشار: 2 می 2018
  • ساعت: 19:41
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 27947
پرینت

داکتر عبدالله: ۹ میلیون تن در کشور با تهدید امنیت غذایی روبرو هستند

رییس اجراییه کشور در نخستین نشست کمیتۀ عالی رهبری آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه گفت که با وجود اقدمات صورت گرفته در زمینۀ تعذیه، هنوز هم ۹ میلیون تن در کشور با تهدید امنیت غذایی روبرو هستند.

دفتر ریاست اجراییه کشور با ارسال خبرنامه ای نوشته است که آقای عبدالله در این نشست گفت که ۳٫۵ میلیون کودک با مشکلات سوءتغذیه مواجه هستند که خشکسالی احتمالی و وضعیت نامناسب محیط زیستی، تهدیدات را افزایش می‌بخشد.

داکتر عبدالله عبدالله اضافه کرد که «امنیت غذایی جز حقوق اصلی شهروندان است و باید به خاطر نجات کشور و آیندۀ نسل جدید تلاش و کار بیشتر نماییم.»

رییس اجراییه بر هماهنگی و انسجام بیشتر میان نهادهای مسوول در این زمینه تأکید ورزید.

براساس خبرنامه مذکور، در این نشست همچنین روی کارکردهای شش ماهۀ آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه، فعالیت‌ها، چالش‌ها، برنامه‌ها و پیشنهادهای وزارت‌های کلیدی عضو آجندا، اقدامات و پیشنهادهای نمایندگان نهادهای همکار ملل متحد در امر بهبود مصونیت غذایی و تغذیه و بحران احتمالی خشک‌سالی و تبعات ناگوار آن بالای مصونیت غذایی و تغذیه در افغانستان بحث صورت گرفت. ‌

سکرتریت تخنیکی آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه دربارۀ بحران احتمالی خشک‌سالی و تبعات ناشی از آن بر معیشت، مصونیت غذایی و تغذیه معلومات مختصری ارایه کرده و توضیح داد که بر بنیاد پیش‌بینی‌های صورت گرفته، امسال در تولید گندم ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته و ۲۷ درصد نسبت به اوسط پنج سال گذشته کاهش به ‌میان خواهد آمد. خشک‌سالی تمام ولایت‌ها و به‌خصوص ولایت‌های بادغیس، فاریاب، جوزجان، سرپل، کندز و بغلان را بیش ‌تر از همه متأثر خواهد ساخت.

در پایان، داکتر عبدالله عبدالله از تلاش‌ها، دست‌آوردها و کاردهای همکاران شامل در آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه افغانستان قدردانی کرده و از تعهد حکومت در حمایت از تطبیق اهداف و مقاصد این آجندا اطمینان داد.

رییس اجراییه به وزارت صحت‌عامه وظیفه سپرد تا در همکاری با سکرتریت تخنیکی آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه طرح عملی ‌یی را به منظور تجلیل از «هفته تغذیه با شیر مادر» که برابر با ۱۰ الی ۱۷ ماه اسد می‌ باشد، تهیه کرده و به منظور ترویج تغذیه کودکان با شیر مادر، از این هفته در سطح مرکز و ولایت‌ها کمپاین‌ وسیعی را راه ‌اندازی کند.

وی به منظور بهبود کیفیت مواد غذایی تولید شده در داخل کشور و مواد غذایی وارداتی، از وزارت صحت‌ عامه خواست تا روی ایجاد ادارۀ کنترول و تنظیم امور غذایی در چوکات آن وزارت کار کرده و طرح عملی‌ آن را به کمیتۀ اجرایی آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه و یا شورای وزیران جهت تأیید ارایه کند.

رییس اجراییه کشور به وزارت‌ها و ادارات عضو هدایت داد تا بودجه سال ۱۳۹۷ شان را مطابق به رهنمود خاص تهیه شده توسط سکرتریت تخنیکی تحلیل و ارزیابی کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *