• انتشار: 28 آوریل 2019
  • ساعت: 16:17
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 34130
پرینت

داکتر عبدالله عبدالله: اجماع ملی و بین‌المللی ضامن موفقیت پروسه صلح افغانستان است

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی، می‌گوید اجماع ملی و بین‌المللی می‌تواند پروسه صلح افغانستان را به موفقیت برساند.

رییس اجرایی که در مراسم گرامیداشت از هشت ثور سالروز پیروزی جهاد افغانستان در ارگ سخن می‌گفت، افزود حکومت در روند صلح از موضع برحق مردم نمایندگی می‌کند و نزدیکی امریکا، چین و روسیه لازمه همکاری در روند صلح است.

آقای عبدالله گفت هشتم ثور تحول تاریخی در کشور بود؛ ولی متاسفانه پس از آن با برخی مشکلات مواجه شد که مردم افغانستان در مورد آن قضاوت می‌کنند.

او گفت: «امروز بیشتر از ۴۰ سال از شروع جنگ در کشور می‌گذرد که در نتیجه آن شماری زیادی کشته، زخمی، آواره و مهاجر شدند؛ ولی هنوز هم در جستجوی گم شده‌ای (صلح) هستیم.»

به گفته او، اجماع مطلق مردم افغانستان رسیدن به صلح است، چیزی که در توان است قدم‌های در جهت صلح برداشته خواهد شد.

آقای عبدالله افزود:«خواست مردم افغانستان صلحی است که در نتیجه صحبت بین خود افغانها در مورد سرنوشت کشور بحث شود و به نتیجه برسد، در عین حال تحولاتی هم آمده و مردم افغانستان به جای رسیده که نمی‌خواهند به روزهای سخت گذشته برگردند.»

به گفته او، مردم با تعهد در هر دو پروسه قابلیت خود را برای نجات کشور از جنگ (صلح) و تقویت نظام جمهوری اسلامی افغانستان به اثبات رسانده‌اند.

او به همکاری‌های بین المللی در روند صلح اشاره کرد و گفت که ادامه این همکاری ضرورت مردم افغانستان است، کوشش‌های که در سطح منطقه و جهان جریان دارد این پیام را می‌رساند که ادامه جنگ به نفع هیچ کشوری نیست.

آقای عبدالله افزود: «نزدیکی نظریات امریکا، چین و روسیه در مورد مبارزه با تروریزم و تامین صلح در افغانستان لازمه کمک به روند صلح است؛ اما حرف آخر را مردم و نمایندگان مردم افغانستان خواهند زد و از موضع برحق مردم نمایندگی صورت خواهد گرفت و آرزوی پاک مردم برای تحقق صلح تمثیل خواهد شد.»  

او با اشاره به تجربه تاجیکستان که رهبران آن صلح در کشور خود را ممنون افغانستان می‌دانند، افزود که «ما هم از همسایه خود همین انتظار را داریم.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *