• انتشار: ۴ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۴:۲۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24511
پرینت

دانش: ناامنی نباید به عنوان سد نفوذناپذیر مانع توسعه گردشگری شود

سرور دانش، معاون رئیس جمهوری با تاکید بر توسعه و رشد صنعت توریسم/گردشگری می گوید که ناامنی نباید به عنوان یک سد نفوذ ناپذیر و مانع همه جانبه برای توسعه توریزم در افغانستان نگاه شود.

آقای دانش که امروز سه شنبه به مناسبت روز جهانی گردشگری در کابل سخنرانی می کرد گفت که باید به صنعت گردشگری به دید اقتصادی و درآمدزا نگاه و روی ان سرمایه گذاری کرد.

معاون رئیس جمهوری می گوید که به هر اندازه ای که در صنعت گردشگری سرمایه گذاری کنیم، ده برابر ان عواید کسب می کنیم. او همچنین رشد گردشگری را اعتباری برای فرهنگ و هویت مردم افغانستان عنوان کرد.

معاون رئیس جمهوری همچنین گفت که باید به توریزم داخلی شود. او افزود، متأسفانه سال های جنگ و وحشت و ناامنی در افغانستان سبب شد که در میان باشندگان ولایات مختلف ما فاصله ایجاد گردد و در میان اقوام و گروه های مختلف اجتماعی ما رفت و آمد و دادوستد کم شود و این حالت به طور طبیعی باعث شده که اقوام و مناطق مختلف ما با فرهنگ و سنت ها و عنعنات و رسم و رواج همدیگر کمتر آشنا باشند.

وی اضافه کرد، این فاصله و عدم آشنایی، از نگاه سیاسی و اجتماعی و امنیتی، خطراتی را هم در پی دارد و بر همدلی و وحدت ملی ما هم تأثیر منفی می گذارد.

آقای دانش گفت: ما می توانیم این معضل اجتماعی را با تقویت توریزم داخلی حل کنیم. بیایید همه ما مخصوصا وزارت های اطلاعات و فرهنگ، معارف، تحصیلات عالی، سرحدات، اقوام و قبایل، ریاست ارگان های محلی و ادارات دیگر با کمک سکتور خصوصی، دست به دست هم بدهند سالانه چندین تور فرهنگی و سیاحتی تنظیم کنند و گروه هایی از جوانان اقوام مختلف را به مناطق مختلف شرق و غرب و شمال و جنوب و مرکز کشور به گردش ببرند و برنامه های مشترک فرهنگی و هنری محلی را اجرا نمایند، تا از این طریق هم توریزم خود را تقویت کنیم و هم بر همبستگی و همگرایی ملی خود بیفزاییم.

آقای دانش همچنین رشد گردشگر را در طی چند دهه اخیر چشمگیر عنوان کرد اما گفت که این آمار قابل قبول نیست. او افزود که در کنار دولت باید بخش خصوصی نیز در توسعه گردشگری تلاش کند.

گفتنی است که در سال جاری مقام ها در ولایت بامیان آمارهای خوبی را از رشد گردشگری در ان ولایت خبر داده بودند. طبق گزارش وزارت اطلاعات و فرهنگ، آمار سال گذشته (۱۳۹۵) نشان می دهد که دو صد و بیست و یک هزار توریست خارجی یعنی دو برابر سال های دهه پنجاه از افغانستان دیدن کرده اند.

همچنین در سال گذشته بیش از یک میلیون توریست داخلی از باغ بابر کابل و بیش از یک میلیون توریست داخلی از قرغه کابل و تقریبا دو میلیون توریست داخلی از ولایات مزار شریف و بامیان دیدن کرده بودند.

گفتن است که افغانستان طبیعت زیبا و مناظر طبیعی دلکش و جذابی دارد و باید برای جذب گردشگر شرکت های خصوصی و دولتی تلاش فراوان کند.

سلسله کوه های پامیر،‌ هندوکش، بابا، فیروزکوه، سیاه کوه و سایر کوه های شامخ و زیبا، دریاها، چشمه ها، آبشارها، یخچال های طبیعی و آب و هوای مناسب بر جذابیت این طبیعت افزوده است.

همچنین اماکن و آثار تاریخی کهن در شهر های مختلف که هر کدام بازگو کننده بخش مهمی از تاریخ این سرزمین بوده، از جاذبه های فوق العاده ای برخوردار می باشند؛ از جمله مجسمه های بودای تخریب شده، شهر ضحاک، شهر غلغله و چهل ستون در بامیان، مسجد جامع هرات،‌ قلعه تاریخی هرات،‌ مناره ها و آرامگاه خواجه عبدالله انصاری در هرات، بالاحصار، قبر سلطان محمود، آرامگاه سنایی در غزنی، خرقه مبارکه و باغ بابا در قندهار و تنگی شادیان و زیارت سخی در مزار و سایر آثار تاریخی که در اکثر ولایات ما وجود دارند.

برخی از این منظره ها به حدی جذاب است که وقتی انسان با آن ها مواجه می شود، هرگز نمی خواهد آن را ترک نماید. در این میان منظره زیبا و جذاب «بند امیر» که حیرت انسان را بر می انگیزد و یا شکارگاه «کهمرد» و یا هم دره «اژدر» در بامیان، هرکدام در جای خود بی‌نظیر و بی‌مانند است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *