• انتشار: ۳ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۵:۰۷
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 12659
پرینت

دانش: طرح تک کرسی شدن حوزه های انتخاباتی از نظر حقوقی با چالش مواجه می شود

سرور دانش، معاون ریاست جمهوری، در پیوند به تک کرسی شدن حوزه های انتخاباتی گفته است که در شرایط کنونی این طرح علاوه بر مزایای خوبی که دارد، با چالش های فراوانی مواجه خواهد شد.

دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری، خبرنامه ای به نقل از دانش منتشر کرده است که گفته طرح تک کرسی شدن حوزه ها انتخاباتی، از نگاه حقوقی و فنی و هم از نگاه عملی و تطبیقی با موانع و چالش هایی مواجه است.

آقای دانش افزوده، در صورتی که این طرح به طور نهایی تأیید شود، نگرانی های زیادی ایجاد شده و مشکلات فراوانی در انتخابات کشور پدید خواهد آمد.

در خبرنامه آمده است که کار در مورد قانون انتخابات در آخرین مراحل خود قرار دارد و در هفته های اخیر کمیته ای با عضویت قاضی القضات، دادستان کل، وزیر عدلیه، رییس کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، رییس بورد حقوقی ریاست جمهوری، کارشناسان اداره امور ریاست جمهوری و ریاست تقنین وزارت عدلیه، تحت نظر آقای دانش بحث ها و مطالعات مداوم و دقیق و همه جانبه داشته اند.

گفته شده این کمیته طرح های مختلف را به کابینه پیشنهاد کرده و تا کنون دو بار در جلسات کابینه مورد بحث قرار گرفته است اما هنوز هم آماده توشیح نشده و متن مسوده نهایی، کامل نشده است.

آقای دانش گفته دلیل تأخیر این بوده که در باره مسایل مهمی توافق نهایی حاصل نشده و از آن جمله مسأله حوزه های انتخاباتی است.

به گفته دانش در این رابطه یکی از پیشنهادها طرح حوزه های انتخاباتی تک کرسی است و او در مورد این طرح مخالفت نشان داده است.

معاون دوم ریاست جمهوری گفته مشکلات و کاستی های حقوقی و تخنیکی حوزه های تک کرسی را در فرصت دیگر با تفصیل بیشتر ارایه خواهد کرد.

در سیستم انتخابات تک کرسی، هر ولایت کشور بر اساس جمعیت های آن به حوزه های انتخاباتی تقسیم می شود و هر فرد در همان حوزه ای مربوطه رای خواهد داد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *