• انتشار: ۱۸ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۷:۵۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 13196
پرینت

دانش: در مورد مسایل مهم کشور برای ایجاد یک اجماع ملی همه مکلفیت داریم

سرور دانش، معاون رئیس جمهوری در تجلیل از هفته شهید در مورد حفظ وحدت و همدلی میان مردم گفت که دشمن سعی می کند از طریق دامن زدن به مسایل قومی، زبان مذهب و موارد دیگر، ملت یک پارچه افغانستان را پراکنده سازد.

آقای دانش گفت که اما تجربه تاریخی نشان داده است این ملت با هوشیاری همه ی توطئه ها را خنثی کرده و از سرزمین، تاریخ، فرهنگ وسر نوشت مشترک خود با قوت تمام دفاع کرده اند.

وی گفت: ما مکلف هستیم که بیش از هر زمان دیگر در مورد مسایل مهم کشور برای ایجاد یک اجماع ملی تلاش کرده و در جهت تحکیم وحدت ملی از هیچ کوشش دریغ نکنیم.

آقای دانش علاوه کرد که حکومت وحدت ملی برای انجام تعهدات خود با اراده قاطع و با تأکید بر ادامه جنگ و مقاومت علیه گروه های تروریستی و حامیان شان، برنامه هایش را در عرصه های مختلف با جدیت تمام به پیش می برد.

در این محفل همچنین، معاون رییس جمهور ضمن ابراز تسلیت به مناسبت پانزدهمین سالروز شهادت احمدشاه مسعود، هفته شهید را نیز گرامی داشت.

او تمام شهدای افغانستان -برهان الدین ربانی شهید صلح، استاد عبدالعلی مزاری شهید وحدت ملی و سایر شهدایی که به گفته وی در راه پاسداری از حریم عزت کشور جان باخته اند به خصوص شهدای حوادث اخیر چون شهدای میدان شهدای دهمزنگ و حوادث، شهدای حمله تروریستی به پوهنتون امریکایی، شهدای دو روز پیش در کابل و شهدای نیروهای امنیتی- به نیکی یاد کرده و خاطره آنان را گرامی داشت.

معاون رییس جمهوری گفت: شهدای ما از دو ویژه گی برخوردار اند، یکی اینکه همگی در راه مقدس به شهادت رسیده اند که عبارت است از استقلال، تمامیت ارضی، حاکمیت ملی، مبارزه با دشمان خارجی، استبداد، ستم و بی عدالتی و دوم، شهدای ما نماد وحدت ملی اند و در انحصار هیچ گروه قومی و سیاسی نیستند.

وی گفت: شهدای ما در راه اهدافی شهید شده اند که به همه ملت افغانستان تعلق دارد. شهدای ما شهدای راه عزت و سربلندی افغانستان اند و از این رو شهید و راه شهید راه وحدت، وفاق و همدلی مردم افغانستان است نه راه تفرقه و اختلاف.

معاون رییس جمهور تأکید کرد که هریک از شهدای ما حامل بخش مهم از میراث گران سنگ سیاسی و تاریخی ما است. بنابراین مردم افغانستان از همه اقوام و زبان ها باید به ارزش های مشترک، شخصیت ها و افتخارات همدیگر که ارزش های مشترک همه مردمان این سرزمن است، احترام گذاشته و این ارزش ها را در سطح ملی تعمیم دهند.

دانش افزود، در صورتی می توانیم از هفته شهید و مقام شهدا تجلیل کنیم که این ویژگی ها را سرلوحه رفتارها و برنامه های سیاسی–اجتماعی خویش قرار دهیم و مثل آنان از حریم استقلال و عزت کشور دفاع کرده و وحدت ملی و برادری را پاس بداریم.

وی همچنین افزود که ما در دو زمینۀ تمامیت ارضی و وحدت و هملی مردم با توطئه های گسترده ای مواجهیم. درعرصه اول با یک جنگ تحمیلی و اعلام نشده ای مواجه هستیم که دشمنان مردم در میدان جنگ مأیوس شده وبه این دلیل حملات تروریستی را در شهر ها و مناطق مسکونی سازماندهی می کنند که بدون شک این به معنی شکست دشمن در میان جنگ است.

به گفته معاون رییس جمهور، دشمنان داخلی خارجی مردم تلاش می کنند که برنامه های اصلاحی حکومت را در آستانه برگزاری کنفرانس بروکسل تحت شعاع قرار دهند اما این تلاش ها نه بر روحیه نظامی تأثیر دارد و نه مانع پیشرفت برنامه های دولت است.

وی گفت: همه ما مکلف هستیم که علی رغم این چالش ها با تمام وجود و با حمایت از نیروهای امنیتی علیه این موج خشونت مقابله کرده از طرح مباحثی که موجب ضعف نیروهای دفاعی کشور گردد خود داری کنیم.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *