• انتشار: 3 نوامبر 2016
  • ساعت: 13:48
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 15044
پرینت

دانش خواهان همکاری چین در پروسه صلح شد

سرور دانش، معاون ریاست جمهوری از سران حکومت چین خواست که از اعتبار و جایگاه خود در منطقه استفاده کنند و در تامین ثبات و امنیت پایدار در منطقه و کشور کمک کنند.

آقای دانش که در محفل افتتاح نمایشگاه بین المللی چین شرکت کرده بود، گفت: ما از حضور و نقش مثبت چین در گروه هماهنگی چهار جانبه (افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین) برای آغاز مذاکرات صلح بین حکومت افغانستان و گروه های مخالف مسلح، استقبال می کنیم.

او اظهار امیدواری کرد که این تلاش ها به ثمر بنشیند و تا افغانستان امنیت مطمئن، زمینه رفاه و آسایش و رشد اقتصادی همه کشورهای منطقه را فراهم کند.

او گفت که دولت چین همسایه بزرگ و دوست تاریخی ما است و در همه مسایل منطقه و مناسبات بین المللی و منطقه ای نقش بسیار کلیدی دارد.

معاون رییس جمهوری همچنین افزود نقطه بسیار مهم برای همه ما این است که برای همکاریهای اقتصادی و همگرایی های منطقه ای، ما نیاز به یک منطقه باثبات داریم.

وی در این نشست در پیوند به موضوعات اقتصادی نیز سخن زد و نقش جاده ابریشم را برای دو کشور بسیار مهم و حیاتی خواند.

آقای دانش در محفل گفت که کمربند اقتصادی راه ابریشم و راه ابریشم بحری که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ توسط رییس‌جمهور چین مطرح شد و طرح «یک کمربند، یک جاده»، که شامل احداث زیرساخت‌های زمینی، هوایی، بحری، خطوط آهن و زیرساخت‌های انتقال انرژی بوده و یک طرح ابتکاری جهانی است، کاملا مورد تأیید ما است.

معاون ریاست جمهوری در ادامه افزود که تفاهم نامه ای که در این رابطه بین دو کشور به تاریخ ۱۶ می ۲۰۱۶ امضا گردید، در جهت تطبیق و اجرای آن هر نوع حمایت و همکاری خود را اعلام می داریم.

وی علاوه کرد، سیاست خارجی افغانستان در منطقه بر مبنای ایجاد «جامعه امن اقتصاد محور» تنظیم شده است.

او علاوه کرد، افغانستان از اعضای فعال سازمان های منطقه ای «سارک» و «ایکو» و عضو ناظر سازمان «شانگهای» است.

معاون ریاست جمهوری کشور اظهار کرد، ما در منطقه خود با رعایت اصل عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی یکدیگر، مبادله اطلاعات و دانش و تکنالوژی و از همه مهم تر با تأمین صلح و ا منیت پایدار و ثبات سیاسی، می توانیم زمینه رشد و شکوفایی اقتصادی همه کشورهای منطقه را فراهم می کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *