• انتشار: 24 سپتامبر 2017
  • ساعت: 17:10
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24468
پرینت

دانش: حرکت های قومی، وحدت و امنیت ملی را به خطر انداخته است

سرور دانش، معاون رئیس جمهوری در بیانیه کوتاهی، هنگام معرفی نامزد وزارت احیا و انکشاف دهات، از روی آوردن به گرایش های قومی و نفرت پراکنی های سمتی ابراز نگرانی کرده گفت: “پدیده شوم قوم گرایی این روزها، خلق مردم افغانستان را تنگ و اخلاق اداره را فاسد کرده است”.

وی با اشاره به نفوذ گرایش های قومی در سطوح مختلف جامعه و ادارات دولتی گفت که نفرت پراکنی های قومی و زبانی، وحدت ملی و امنیت ملی ما را به خطر انداخته است.

استاد دانش از موضع رئیس جمهور غنی و موقف وی مبنی بر معرفی یک تن از کارمندان اداره امور ریاست جمهوری به دلیل یک حرکت قوم گرایانه به لوی سارنوالی، استقبال کرده از مردم و مسئولین ادارات دولتی خواست که هیأت رهبری حکومت وحدت ملی را در زدودن پدیده های منفی از درون ادارات دولتی یاری رسانند.

استاد دانش ضمن تأکید به مبارزه مؤثر در ریشه کن کردن حرکت های قوم گرایانه از لایه های مختلف ادارات دولتی، گفت: قوم گرایی را هرگز نمی پذیریم و در برابر گرایش ها و حرکت های قومی همه باید بایستیم.

معاون رئیس جمهور گفت با مبارزه در برابر حرکت های قومی و خود برتر بینی های سمتی، تا آنجا باید به پیش برویم که قوم گرایی در ادارات دولتی جرم انگاری شود و از استخدام افرادی که حرکت های قومی را در داخل ادارات سازماندهی می کنند، جلوگیری شود.

استاد دانش در بخشی دیگری از سخنانش گفت که علی رغم مشکلات فراوان و پیچیده که فرا روی دولت افغانستان قرا دارد، حکومت وحدت ملی در جامعه بین المللی از جایگاه شایسته و بهتراز قبل بر خوردار است به گونه ای که سفر اخیر رئیس جمهور غنی به مقر سازمان ملل متحد، دیدار با رهبران کشورهای متعدد و موقف مثبت جامعه بین المللی و در رأس ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا در قبال افغانستان و حمایت آنان از موقف ما، حقانیت دولت و ملت افغانستان را در مبارزه با تروریزم نشان می دهد.

معاون رئیس جمهور همچنین گفت که حکومت وحدت ملی در بخش داخلی نیز در عرصه های مختلف با موفقیت گام برمی دارد. به گفته استاد دانش، افغانستان تا دو سال پیش فاقد یک پالیسی و استراتژی منسجم دولتداری بود و اکنون در زمینه های مختلف و از آن جمله در زمینه روابط و مناسبات بین المللی و منطقه ای، تقویت قابلیت دفاعی و امنیتی کشور، تجهیز قوای نظامی و سایر برنامه های زیربنایی از یک نقشه راه روشن برخوردار می باشد.

استاد دانش گفت که یکی از دستاوردهای قابل قبول حکومت، خدماتی است که در طول یک و نیم دهه اخیر از طریق وزارت احیا و انکشاف دهات انجام شده است. وزارت انکشاف دهات همواره یک اداره مهمی بوده که در تغییر چهره روستاهای کشور و در اشتغال زایی و کاهش فقر نقش بسیار برجسته داشته است.

معاون رئیس جمهور ، ارائه خدمات در عرصه های مختلف به شهروندان کشور، توجه به عدالت اجتماعی، انکشاف متوازن و مبارزه با پدیده فساد اداری در ادارات دولتی را برای حکومت وحدت ملی و مسؤلان ادارات دولتی از جمله وزارت احیا و انکشاف دهات یک اولویت جدی خواند.

ایشان در رابطه به مکلفیت های وزارت احیا و انکشاف دهات گفت که برای پاسخگویی به اولویت های اساسی و بازنگری چارچوب حقوقی این وزارت، نیاز است که اسناد تقنینی آن، مورد بازبینی قرار گیرد.

به گفته معاون رئیس جمهور، یکی از اثرات جانبی اما بی نهایت مفید برنامه های وزارت احیا و انکشاف دهات، تشکیل شورا های انکشافی قریه ها بوده که در کنار انجام وظایف اصلی خود در باره تطبیق و نظارت از پروژه های انکشافی، تأثیرات بسیار مثبت اجتماعی و فرهنگی دیگر نیز داشته است.

وی گفت این شوراها باعث شده که زمینه خوبی برای حکومتداری محلی فراهم شود و در میان مردمان یک قریه و ولسوالی، روحیه همبستگی و همکاری ایجاد گردیده میزان آگاهی اجتماعی مردم افزایش یابد.

استاد دانش تأکید کرد که امروز این شوراها یک الگوی خوب همکاری و همبستگی اجتماعی است و روحیه مدارا، تحمل و احترام به آرای دیگران و منش دموکراتیک هم پذیری را در میان مردمان ما در روستاها تقویت کرده است.

دراین برنامه، نصیر احمد درانی وزیر پیشین احیا و انکشاف دهات و مجیب الرحمان کریمی نامزد وزیر و سرپرست جدید این وزارت نیز سخنرانی کردند. آقای کریمی متعهد شد که مسؤلیت خویش را در وزارت احیا و انکشاف دهات به گونه درست ادا خواهد کرد.

مجیب الرحمن کریمی نامزد وزیر و سرپرست وزارت احیا و انکشاف دهات قبل از ظهر امروز یک شنبه ۲ میزان ۱۳۹۶، توسط استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به مسئولین و کار مندان آن وزارت معرفی شد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *