• انتشار: ۹ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۹:۴۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 23915
پرینت

دانش: امسال عیدی ندارم/ بعد از نماز عید، خانواده شهدا را دلجویی کنید

سرور دانش، معاون رئیس جمهوری گفته که به دلیل شهادت جمع زیادی از هموطنان ما در حوادث خونبار حمله به مساجد و مراکز دینی و عزادار بودن خانواده های شهدا، در روزهای عید سعید قربان برنامه‌ای برای دیدارهای تبریکی عید ندارد.

دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری با نشر اعلامیه به نقل از آقای دانش ضمن گرامی داشت عید، گفته است که با توجه به حملات خونینی که طی روزهای گذشته در مساجد، مراکز دینی و روستاها بر مردم بی‌گناه و غیرنظامی ما صورت گرفته و خانواده‌های بسیاری را به عزا نشانده است، به احترام خانواده های عزادار و اظهار همدردی با آنان، در روزهای عید سعید قربان برنامه‌ای برای دیدارهای تبریکی عمومی و مردمی ندارد.

در اعلامیه نوشته شده است: در حالی که تروریزیم و افراطیتِ فاقد منطق دینی و انسانی هر روز از مردم بی‌گناه ما قربانی می‌گیرد، زمینه‌‌ای برای برگزاری برنامه‌های رسمی عید و شادمانی وجود ندارد.

به نقل از آقای دانش نوشته شده که ما در عید امسال عزادار شهروندان بی‌گناهی هستیم که در مسجد جامع جوادیه در هرات، در قریۀ میرزاولنگ در ولایت سرپل و در مسجد امام زمان در کابل و رویدادهای تلخ دیگر با قساوت و بی‌رحمی به شهادت رسیدند.

دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری در اعلامیه اش نوشته، مناسب‌تر این است که در روزهای عید بعد از برگزاری نمازهای با شکوه عید، هرکس به قدر توان و امکان خویش، با حضور در منزل بازماندگان شهدا و مجروحان حوادث اخیر از آنان دلجویی و عیادت و برای روان تابناک شهدا اتحاف دعا نماید و از برگزاری مراسم جشن و شادی پرهیز نماید.

همچنین در روزهای تعطیلی عید قربان جلسات مشورتی با علما، متنفذین، اساتید دانشگاه و دیگر بزرگان سیاسی و مذهبی برگزار خواهد شد و هماهنگی های لازم در زمینۀ تطبیق طرح‌ها و پلان‌های امنیتی جهت حفاظت از مراکز مذهبی در همکاری با مقامات امنیتی و رهبری حکومت افغانستان صورت خواهد گرفت.

معاون دوم ریاست جمهوری همچنین گفته است که امیدواریم از این پس ارگان های امنیتی و کشفی افغانستان در هماهنگی کامل با مردمان محل و مسئولین مساجد و تکیه‌خانه‌ها وظایف‌شان را به صورت مسئولانه و دقیق انجام دهند تا ما دیگر شاهد قربانی‌شدن شهروندان بی‌گناه و غیرنظامی نباشیم.

همچنین او گفته باور داریم که این تلاش های مذبوحانه دشمن هرگز نمی تواند روحیه همگرایی و هم پذیری و اتحاد و همدلی بین اقوام باهم برادر افغانستان اعم از شیعه و سنی را تحت تأثیر خود قرار دهد، بلکه بر عکس مردم افغانستان بیش از پیش هوشیار شده و ماهیت و چهره واقعی دشمن را بهتر از گذشته خواهند شناخت.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *