• انتشار: ۱۳ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۸:۱۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20578
پرینت

دانش از نهادهای عدلی و قضایی در پیوند به تعقیب پرونده های خشونت علیه خبرنگاران ابراز نارضایتی کرد

سرور دانش معاون رییس جمهوری در دومین روز “نشست ملی امنیت و مصونیت خبرنگاران” طی بیانیۀ از عملکرد نهادهای عدلی و قضایی در پی گیری و تعقیب قضایای خشونت علیه خبرنگاران، عمیقا ابراز نارضایتی کرد.

معاون رییس جمهوری از آدرس کمیته مشترکِ امنیت و مصونیت خبرنگاران از نهادهای مربوطه خواست که این موضوع را به طور جدی تعقیب کنند.

آقای دانش ضمن آنکه روز جهانی آزادی مطبوعات را به همه مردم جهان و اهالی رسانه تبریک گفت، از همه کسانی که در افغانستان برای آزادی بیان و آزادی مطبوعات، تلاش، مبارزه، فداکاری و همکاری کرده اند قدردانی کرد.

وی ضمن اشاره به برخی از مفاهیم کلیدی در اعلامیه جهانی حقوق بشر مبنی بر آزادی بیان، عقیده و حقوق مساوی انسان ها و تذکر برخی از مواد قانون اساسی کشور در پیوند به آزادی و کرامت انسان، مصون بودن آزای بیان از تعرض و اینکه دولت به احترام و حمایت آزادی و کرامت انسان مکلف است، آزادی بیان را یکی از مهم ترین و بزرگ ترین آرمان های بشری خوانده گفت امروز وجود آزادی در کشورها و نظام‌های سیاسی مختلف با معیار آزادی بیان سنجیده می‌شود.

معاون رییس جمهور در خصوص آزادی بیان از دیدگاه اسلام نیز گفت که در اسلام، آزادی بیان از ارزش خاصی برخوردار بوده و آموزه های دینی آزادی بیان، قلم و آزادی در گفتار و پیروی از نیکوترین و بهترین اندیشه را از نعمت‌های الهی برای انسان دانسته و آن را ستوده است.

دانش آزادی رسانه ها را سمبول آزادی بیان خوانده گفت که رسانه ها به مثابه مجرای تحقق آزادی بیان و آزادی عقیده، در جوامع مدرن و به خصوص برای کشورهایی مثل افغانستان که تاریخ آن مملو از ناملایمات در عرصه آزادی بیان است اهمیت فوق العاده دارد.

وی نقش رسانه را در زمینه های تضارب و تعامل اندیشه ها، ارتقای فکری جامعه، نقش رسانه ها در آگاهی عمومی نسبت به مسائل و معضلات جامعه و بسیج افکار عمومی علیه ظلم و فساد، پی گیری خواسته های طبقات مختلف مردم از طرف حکومت و نقش آزادی رسانه ها را در جلوگیری از خودمحوری و خودکامگی و نظارت بر عملکرد حکومت ارزنده و سازنده خواند.

معاون رییس جمهور در مورد حدود و شرایط آزادی بیان نیز گفت که آزادی بیان در صورتی می تواند مؤثر واقع شود که این حدود رعایت شود و ما از اهالی رسانه انتظار داریم که برای حفظ جایگاه آزادی بیان و جلوگیری از بهانه های واهی مخالفان آزادی بیان، نه تنها خود این حدود را رعایت کنند؛ بلکه در جهت تبیین و درک درست این حدود تلاش ورزند.

معاون رییس جمهور افراطی گری و تحجر فکری، موانع ساختاری و فرهنگ سنتی و همچنین جنگ، خشونت و ناامنی را از موانع اصلی و خطرات اصلی آزادی بیان عنوان کرده گفت: واقعیت این است که ساختار مناسبات و تعاملات اجتماعی و سیاسی در افغانستان به گونه ای است که هرکسی به خود حق می دهد که در این زمینه دخالت کند و آزادی بیان را مخدوش سازد.

آقای دانش در راستای مسؤلیت های دولت و اقدامات ضروری در حمایت از آزادی مطبوعات نیز تصریح کرد: دولت افغانستان نه تنها مکلف به رعایت آزادی بیان بلکه مکلف به حفاظت از آزادی بیان و مکلف به تلاش برای فراهم کردن بسترِ مناسب و رفع موانع و مشکلات می باشد.

وی آزادی بیان را بزرگترین و مهم ترین دستاورد عنوان کرده گفت: اگر آزادی عقیده و آزادی بیان بزرگ ترین آرمان بشری باشد که هست، این آرمان خوشبختانه در کشور ما همسنگ بسیاری از کشورهای دموکراتیک و توسعه یافته جهان تحقق یافته است.

معاون رییس جمهور همچنین گفت که نخستین اقدام حکومت تصویب و توشیح قانون دسترسی به اطلاعات و زمینه سازی برای دسترسی شهروندان به اطلاعات و اقدام دیگر آن تصویب مقررۀ طرز تأسیس و فعالیت مؤسسات رسانه ای خصوصی بود که از هر جهت تسهیلات لازم را هم برای تأسیس و هم برای فعالیت های رسانه ها در نظر گرفته است.

دانش رسیدگی به مشکلات رسانه ها، ایجاد کمیته هماهنگی و مشترک میان رسانه ها و حکومت در مرکز و ولایات بود به عنوان اقدام مؤثر دیگر حکومت برشمرد.

او در مورد تعهد دراز مدت حکومت به حمایت از آزادی بیان اعلام داشت که که آزادی بیان در همه حالات حتی در سرنوشت ساز ترین موضوع یعنی مسأله صلح با مخالفان دولت، خط قرمز حکومت بوده و به هیچ کس اجازه داده نخواهد شد که به آزادی های مردم و رسانه ها تعرض کند.

وی برای پاسداری از آزادی بیان و آزادی رسانه ها گفت: بیایید بدون ترس و هراس، آزادی بیان را با آزادی بیان پاس بداریم. بیایید همه کسانی که به آزادی بیان به عنوان یک ارزش و یک حق بشری پایبند هستیم، به مخالفان آزادی بیان هم فرصت دهیم که علیه آزادی بیان سخن بگویند تا مردم خود قضاوت کنند.

دانش گفت: مطمئن باشید که افغانستان هرگز به عقب برنمی گردد. تکنالوژی کار رسانه را آنچنان ماندگار ساخته که کسی به آسانی نمی تواند زبان رسانه را ببندد و حق آزادی بیان را از انسان ها سلب کند؛ ولی تنها چیزی که برای همه مهم است اینکه رسانه و کار رسانه ای باید بیشتر از آنچه هست، حرفه ای شود، غنا و ژرفای علمی و فکری پیدا کند، بی طرف و مستقل عمل کند، حدود آزادی بیان را رعایت نماید و بالاخره به منافع مردم وفادار بماند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *