• انتشار: ۵ حمل ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲۲:۳۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 19598
پرینت

دانشگاه امریکایی کابل بعد از ۷ ماه دوباره شروع به کار کرد

دانشگاه امریکایی افغانستان پس از هفت ماه مسدود بودن، امروز شنبه دوباره شروع کار کرد و دروازه اش به روی دانشجویان باز شد. این دانشگاه در پی یک حمله تروریستی بسته شده بود.

زبیده اکبر، مسوول بخش رسانه‎ها در دانشگاه امریکایی افغانستان گفت در جریان هفت ماه گذشته صنف‌های حضوری برگزار نمی‏شد؛ اما محصلان می‎توانستند درس‎های شان را آنلاین تعقیب کنند.

خانم اکبر افزود “دانشگاه امریکایی افغانستان بعد از ۲۴ اگست، سال ۲۰۱۶ دروازه‌های خود را به روی شاگردان بسته کرد، ما در این مدت به صورت حضوری صنف نداشتیم و تمام این وقت را صرف این کردیم تا بتوانیم سیستم‌های امنیتی را قوی‌تر بسازیم تا شاگردان ما به فضای امن‌تر برگردند”.

در ۲۴ اگست سال گذشتۀ میلادی مهاجمان نخست دروازۀ ورودی دانشگاه امریکایی افغانستان را منفجر ساختند، و دومهاجم داخل ساختمان دانشگاه شد، پس از آن حدود ده ساعت درگیری میان نیروی امنیتی افغان و مهاجمان جریان داشت، که در نتیجه این حمله ۱۳ تن به شمول هفت محصل، سه پولیس، دومحافظ این دانشگاه و یک محافظ مکتب نابینایان، کشته شدند.

به گفته خانم اکبر، از امروز تا دو روز اینده برای محصلان فرصت داده می‏شود تا با اساتید و فضای دانشگاه آشنا شوند و صنف‎های شان را انتخاب کنند و به تاریخ ۲۸ مارچ رسمأ تدریس در دانشگاه آغاز خواهد شد.

این دانشگاه ۱۷۰۰محصل دارد که شش صد تن آنان محصلان دوره لیسانس و ماستری اند. هم‎چنان به گفته خانم اکبر، هشتاد محصل برای سال پیش‎رو، جدیدأ برای دوره‏های لیسانس و ماستری جذب شده است.

خانم اکبر گفت، پس از حمله به دانشگاه، نگران برنگشتن استادان خارجی و محصلان به دانشگاه امریکایی افغانستان، بودند؛ اما او افزود که برخلاف انتظار شان اکثریت محصلان و استادان خارجی دوباره برگشته اند.

او هم‏چنان از گروه‎های دهشت افگن خواست تا مکان‎های تعلیمی و تحصیلی را هدف قرار ندهند.

خانم اکبر گفت “هدف یک آینده مدرن و پیشرفته برای افغانستان است و نسل آینده افغانستان را می‎خواهیم رهبران آینده افغانستان تربیه کنیم. کسانی که به دانشگاه امریکایی حمله کردند، دقیقأ مخالف دیدن یک افغانستان بهتر اند. خواست ما از آنان اینست که مکان‎های تعلیمی، مکان‎های تحصیلی را مورد حمله قرار ندهند.”

دانشگاه امریکایی افغانستان، در سال ۲۰۰۵ میلادی تأسیس شد و برعلاوۀ کابل، در برخی از شهرهای دیگر افغانستان نیز شعباتی دارد.

#VOA

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *