• انتشار: ۱۷ حمل ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۷:۳۸
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 19857
پرینت
ناتو:

داعش در سال جاری نابود خواهد شد

با آنکه همه روزه گزارش‌های از ولایات کشور مبنی بر فعالیت تروریستان داعشی منتشر می‌شود؛ اما نیروی ماموریت حمایت قاطع (ناتو) می گویند که گروه تروریستی داعش در سال جاری خورشیدی در افغانستان نابود خواهند شد.

 

ویلیم سلاوین، سخنگوی ماموریت حمایت قاطع (ناتو) امروز پنجشنبه در نشستی خبری در کابل اظهار کرد که هدف این است که در سال ۹۶ گروه تروریستی داعش نابود شود.

آقای سلاوین اضافه کرد که مبارزه جدی با تروریستان داعش موجب می شود که سایر تروریستانی که در عراق و سوریه وجود دارند با شکست در آن کشورها به افغانستان پناه نبرند و ادامه داد که پیام ما به تروریستان داعش این است که اگر به افغانستان بیایید “کشته” می شوید.

او گفت: در ماه گذشته عملیات ضد شورش ایالات متحده امریکا ۷۹ بار حملات مرگبار علیه گروه تروریستی داعش در ولایت ننگرهار انجام داده که در نتیجه ۲۰۰ تروریست از بین رفته اند.

این مقام نیروی ناتو اضافه که در سال ۹۵ خورشیدی نیز دو سوم مناطق تحت کنترول گروه تروریستی داعش را پس گرفته و اعضای این گروه تروریستی نیز به ۵۰ درصد کاهش یافته است.

به گفته سخنگوی ناتو در افغانستان، گروه تروریستی داعش حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ عضو در افغانستان دارد که عمدتا در ولایت های ننگرهار و کنر فعالیت می کنند.

این گفته ها در حالی مطرح می شود که همه روزه گزارش های از سایر ولایت های کشور مبنی بر فعالیت تروریستان داعش منتشر می شود. ناتو اما این فعالیت ها مهم نمی داند.

سخنگوی ناتو همچنین می گوید که سال ۲۰۱۷ سال پر از چالش های جنگی خواهد بود و ناتو در قسمت آموزش، مشورت و کمک با نیروی امنیتی و دفاعی کشور همکاری می کند تا در مقابل تروریستان مبارزه کند.

نیروی ماموریت حمایت قاطع همچنین می گوید که برای بازسازی شفاخانه محمدداود خان حدود ۲٫۷ میلیون دالر هزینه کرده و نزدیک به ۹۰ درصد بازسازی نیز صورت گرفته است.

حدود یک ماه پیش گروه ترویستی طالبان در تبانی با برخی از کارمندان وزارت دفاع به این شفاخانه حمله کردند و علاوه بر تخریب، بیش از ۵۰ بیمار و داکتر را کشتند.

آمادگی ها برای جنگ در فصل گرم

با گرم شدن هوا شورشیان و تروریستان فعالیت های تخریبی خود را طی سال های گذشته همواره بیشتر می کردند و در برخی از موارد کنترول مرکز ولسوالی ها را نیز به دست می گرفتند.

وزارت دفاع کشور اعلام کرده است که قول اردوها ۸۰ درصد اکمال شده اند و آمادگی کامل برای نبرد در فصل های گرم را دارند.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع در نشست خبری مشترکی که با سخنگوی ناتو برگزار شده بود، ضمن امادگی قوی برای نبرد با شورشیان در فصل ها گرم؛ گفت که در ماه های سرد نیز دستاد آوردهای فراوانی داشته ایم.

آقای وزیری اضافه افزود، در ۱۵ روز گذشته، اردو روزانه ۱۲ رشته عملیات، کماندو روزانه ۶ رشته عملیات، ۹۲ حمله هوایی علیه تروریستان انجام شده است.

سخنگوی وزارت دفاع همچنین گفت که در این مدت ۲۸ رشته عملیات شبانه نیز انجام شده است که نتایج خوبی را دربر داشته است. به گفته او ارتش در چند ماه سرد سال نیز ۹۶ عضو گروه تروریستی داعش را به هلاکت رسانده است.

آقای وزیری همچنین از همکاری نیروی ناتو اظهار امتنان کرد و گفت که هر موضعی که وزارت دفاع گفته است، انان مورد هدف قرار داده و کمک فراوانی کرده است.

در این نشست سخنگوی ناتو همچنین گفت که نهادهای امنیتی در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال گذشته قوی تر شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *