• انتشار: ۱۶ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۶:۱۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28022
پرینت

دادستانی کل: ۲۴۲ دادستان در ۱۷ ولسوالی فعالیت شان را آغاز می کنند

فرید حمیدی دادستانی کل گفته است که پیش از این برنامه های ستاژ و آموزش های عملی برای دادستانان، تنها محدود به کابل بود، اما هم اکنون دادستانان این دوره ها را به مدت دو ماه در کابل و شش ماه در ولایات مربوطه شان می گذارنند.

دفتر ریاست جمهوری نوشته است که فرید حمیدی دادستان کل کشور روز گذشته در جریان کنفرانس ملی مبارزه با خشونت علیه زنان در ارگ ریاست جمهوری گفت که با گماشتن ۲۴۲ دادستان جدید که ۹۳ تن از آنها زنان می باشند، میزان دسترسی زنان به عدالت افزایش می یابد.

آقای حمیدی با تاکید بر اینکه تامین و دسترسی به عدالت در ولسوالی ها برای این نهاد حائز اهمیت است، گفت که تمرکزشان بیشتر روی تامین عدالت در ولسوالی های ناامن می باشد.

وی علاوه کرد که دوره های آموزش عملی و ستاژهای دادستانان پیش از این تنها محدود به کابل بود، اما هم اکنون ۲۴۲ دادستان جدید، این دوره ها را دو ماه در کابل و شش ماه در ولایت های خودشان گذارنده اند.

آقای حمیدی گفت که ۹۳ تن از ۲۴۲ دادستان جدید زن هستند، که این امر میزان دسترسی زنان به عدالت را افزایش خواهند داد.

به گفته ی دادستان کل کشور، این دادستانان در ۱۷ ولسوالی که قبل از این دادستانی ها در آن مناطق فعالیت نداشتند، گماشته خواهند شد، و در آینده نزدیک نیز در ۵۰ ولسوالی دیگر دادستانان شروع به فعالیت خواهند کرد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور نیز در این کنفرانس ضمن تبریکی به دادستانان گفت: «شما څارنوالان زن و مرد، کسانی هستید که با داشتن دیدگاه مشترک در مقابل هرگونه خشونت ایستادگی می‌کنید.»

دفتر ریاست جمهوری افزوده است که آقای غنی از تلاش‌های دادستان کل در زمینۀ تأمین عدالت، حاکمیت قانون و شفافیت تشکر کرد و افزود که، «استقلال لوی ‌څارنوالی و قوۀ قضایه بسیار مهم است، امروز برای شما تحفۀ با ارزش عطا شد و آن قرآن شریف است که من همواره به آن مراجعه می‌کنم، به همین دلیل دشمن ارادۀ مرا نمی‌تواند بشکند، ارادۀ شما هم باید همین‌گونه استوار باشد.»

رئیس ‌جمهور افزود: «شما تنها مامورین څارنوالی نه، بلکه تطبیق ‌کنندۀ شریعت و عدالت هستید، اساس عدالت است و اگر عدالت نباشد نظم کائنات برهم می‌خورد، به‌همین‌خاطر استقلال څارنوالی برای تأمین امنیت و ثبات، اصل مهم به حساب می‌رود و زمانی‌که عدالت تأمین گردد، جنگ به حاشیه می‌رود.»

وی با اشاره به نقش زنان در جامعه خطاب به آنان گفت که «در چهل ‌سال بحران، فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم، شما باید در چهارسال، این حالت را جبران کنید. زنان افغان نمایندۀ افغانستان نوین و آراسته با ارزش‌های ملی و اسلامی می‌باشند.»

وی افزود که «شما نسل انتقال از جنگ به ثبات و از خشونت به هم ‌پذیری هستید.»

رئیس‌جمهور خطاب به دادستانان تازه گماشته‌ شده گفت که «این پیام مرا به مردم برسانید که انتخابات برگزار می ‌شود و در آن وسیعاً اشتراک نمایند.»

رئیس‌جمهور بر ایجاد یک بحث تازه در رابطه به حاکمیت قانون تاکید کرد و انتخابات را لازمۀ حاکمیت قانون دانست.

در پایان، رئیس‌جمهور گفت: «اگر اقتدار در دست مردم نباشد و اصلاحات از بالا آغاز نگردد و مقامات خود را فراتر از قانون بدانند، در آن صورت دولت مشروعیت خود را از دست می‌دهد.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *