• انتشار: 15 ژانویه 2017
  • ساعت: 18:21
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 17533
پرینت

دادستانی پاکستان: ادعاهای جنایی موجود علیه مهاجران افغان دروغ است

برخلاف ادعاهای موجود علیه مهاجران افغان در پاکستان مبنی بر اینکه بیشتر جرایم توسط مهاجران صورت می گیرد، بررسی های جدید نشان می دهد تنها یک درصد جرایم در ایالت خیبرپختونخواه مربوط به مهاجران افغان است.

براساس اسنادی که از دادستانی ایالت خیبرپختونخواه و دیپارتمنت پولیس این ایالت بدست آمده است، نشان می دهد که مهاجران افغان در این ایالت طی مدت بیش از دو سال، تنها چیزی بیش از یک درصد از کل جرایم ثبت شده را مرتکب شده اند.

این اسناد، آمار جرایم صورت گرفته و ثبت شده از آغاز سال ۲۰۱۴ میلادی تا ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۱۶ میلادی را نشان می دهد، که در آن جرایم کلان مانند اختطاف، اختطاف برای باج خواهی، قتل، سرقت های مسلحانه، اخاذی و یا بمب گذاری را نیز شامل می شوند.

آمار دادستانی پاکستان نشان می دهد که طی تاریخ ذکر شده، مجموع (۱۱،۶۸۵) پرونده جرایم ثبت گردید، که از این میان (۱۰،۵۴۹) پرونده آن در دادگاه بررسی شده که تنها ۱۳۴ مورد آن مربوط به مهاجران افغانستان بود.

این یعنی تنها ۱٫۲۷ فیصد کل جرایم صورت گرفته طی مدت بیش از دو و نیم سال در این ایالت مربوط به مهاجران افغان است.

همچنین دادگاه پاکستان طی این مدت به طور مجموع (۲۳،۰۰۷) نفر را محکوم کرده است که از این میان تنها ۳۰۰ نفر مهاجران افغانستان بودند؛ که یعنی تنها ۱٫۳ فیصد آن را مهاجران افغان تشکیل می دهند.

این گزارش در حالی از سوی یک رسانه پاکستانی منتشر می شود که همواره نهادهای قانون گذار در پاکستان، مهاجران افغانستان را عامل اصلی افزایش جرایم در ایالت خیبرپختونخوا می دانند.

برای مثال در سال ۲۰۱۴، پولیس این ایالت گزارش کرده بود که ۱۳۴ پرونده جنایی از سوی مهاجران افغانستان ثبت گردیده است، در حالیکه آمار جدید نشان می دهد، در آن سال تنها ۵۶ مورد جرم از سوی مهاجران افغانستان صورت گرفته بود.

در سال ۲۰۱۵ نیز، پولیس گزارش کرده بود که ۹۶ مورد جرم از سوی مهاجران افغانستان صورت گرفته است، در حالیکه براساس اسناد جدید از سوی دادستانی پاکستان، این رقم تنها ۴۹ مورد بود.

این ماجرا در سال ۲۰۱۶ نیز همچنان ادامه داشت، به طوریکه پولیس گزارش کرده بود از ابتدای سال ۲۰۱۶ الی پایان ماه سپتامبر، ۱۰۰ پرونده جنایی علیه مهاجران افغانستان ثبت گردیده است، در حالیکه تنها ۲۹ مورد مربوط به مهاجران افغان بوده است.

این اختلاف آمار میان پولیس و دادستانی، می تواند ناشی از آن باشد که هنگامی که افسران پولیس روزانه جرایم را ثبت می کنند، تنها جرایمی در دادگاه بررسی می شود که پرداخت مالی (چالان) آنها تکمیل باشد، از این رو، آماری که توسط دادستانی ارائه شده است، موثق تر نسبت به پولیس می باشد.

در سال ۲۰۱۴، ۸۷ مورد اختطاف برای باج خواهی ثبت شده بود که تنها ۹ مورد آن توسط مهاجران افغانستان صورت گرفته بود. همچنین طی همین مدت، (۳،۳۸۶) پرونده قتل ثبت گردید که تنها ۳۲ مورد آن مربوط به مهاجران بود. و جالب تر آنکه، از ۱۳۳ مورد بمب گذاری، تنها یک مورد مربوط به مهاجران افغانستانی بوده است.

در سال ۲۰۱۵ نیز براساس اسناد بدست آمده، ۷۰ مورد اختطاف برای باج خواهی صورت گرفت که تنها ۳ مورد آن مربوط به مهاجران افغان بود؛ و از مجموع (۲،۵۱۹) پرونده قتل، تنها ۲۸ مورد توسط مهاجران صورت گرفت. در این سال، ۵۷ مورد بمب گذاری ثبت گردید که در این سال هیچ موردی مربوط به مهاجران افغان نبود.

این روند در سال ۲۰۱۶ نیز به همین منوال ادامه داشت، به طوریکه از آغاز سال ۲۰۱۶ الی پایان ماه سپتامبر، ۳۳ مورد اختطاف برای باج خواهی ثبت شد، که تنها یک مورد مربوط به مهاجران افغان بود. از (۲،۰۳۳) پرونده قتل، تنها ۱۴ مورد مربوط به مهاجران افغان بود. پرونده بمب گذاری در این سال نیز علیه مهاجران افغان بسیار ناچیز بود، به طوریکه از ۶۱ مورد ثبت شده، تنها ۴ مورد علیه مهاجران افغان در دادگاه ثبت گردید.

در موارد اخاذی نیز مهاجران افغان طی تاریخ ذکر شده (اول سال ۲۰۱۴ میلادی الی ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۱۶ میلادی) کمترین سهم ممکن را داشتند. به طوریکه طی مدت یاد شده، به طور مجموع، ۳۸۴ پرونده ثبت گردید که از این میان تنها ۹ مورد مربوط به مهاجران افغانستانی بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *