• انتشار: ۲۲ جوزا ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۹:۴۷
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 21516
پرینت
اُتاق تجارت:

خیمه های تحصن معترضان روزانه ۲ میلیون دالر به بخش خصوصی صدمه می زند

خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان در دیداری که سرمایه گذاران و تاجران با رئیس جمهوری داشت، اظهار کرد که برپایی خیمه تحصن باعث شده که روزانه ۲ میلیون دالر به بخش خصوصی صدمه وارد شود.

 

آقای الکوزی خطاب به رئیس جمهوری گفت که بر حل مشکل متذکره از راه های قانونی و معقول آن تأکید کرده اظهار داشت که ناامنی، اختطاف، بندش راه از سوی پاکستان، مداخله افراد در امور گمرکات و آزار و اذیت تجار از سوی شماری از نمایندگان شوراهای ولایتی، از مشکلات اساسی سکتور خصوصی است که برای حل آنها باید اقدام شود.

بعد از حمله تروریستی چهارشنبه دو هفته پیش تظاهراتی در کابل راه اندازی شد که ان تظاهرات به خشونت کشیده شد و ۵ تن کشته و دست کم ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

در مراسم خاکسپاری کشته شدگان نیز سه حمله کننده انتحاری دست به انفجار زدند که ۷ تن دیگر کشته شدند.

جمعی از شهروندان کابل، در پی این رویدادهای خونین در چندین نقطه شهر کابل خیمه تحصن برپا کرده اند و خواستار برکناری حنیف اتمر مشاور امنیت ملی کشور شده اند.

محمداشرف غنی رئیس جمهوری نیز در این دیدار گفته، نظام شهری ما باید مدنی شود و در هفته جاری با اقشار مختلف در مورد نظم، مصوونیت و امنیت شهر کابل مشوره خواهد کرد.

او افزود، در مورد تطبیق قانون، اجماع مردمی وجود دارد و از همه می خواهم که از طریق منبر، رسانه ها و راه‌های ممکن دیگر در این مورد صدا بلند کنند.

رئیس جمهور با تاکید گفت، شهر کابل نمایندگی از یک ملت عظیم می کند و باید حدود مدیریت آن به شکل اساسی واضح و کابل برای زندگی مصوون تر و مورد اعتماد مبدل شود. وی افزود، برنامه امنیتی شهر کابل به حمایت و اجماع شما از روی کاغذ به عمل پیاده خواهد شد.

رئیس جمهوری گفت، پلان امنیتی شهر کابل نه برای تقابل با کسی، بلکه برای تصفیه و تامین امنیت شهر کابل ساخته شده است، چون با امن شدن کابل، تمام کشور در آسایش خواهد بود.

اکنون تحصن معترضان وارد یازدهمین روز خود شده است و تاکنون دولت به خواسته های معترضان پاسخی نداده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *