• انتشار: ۱۶ اسد ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۴:۴۰
  • سرویس: علمی
  • کدخبر: 1555
پرینت
محققان:

خوابیدن به پهلو باعث کارایی بهتر مغز می شود

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه “استونی بروک” در شهر نیویورک می گوید بهترین موقعیت خواب، خوابیدن با یکی از پهلوها می باشد.  

دانشمندان همیشه توصیه ای برای ما دارند تا ما زندگی بهتری داشته باشیم. مثلا می گویند روزی یک فنجان قهوه بنوشید تا در طول روز سرحال باشید و خطر ابتلا به سرطان نیز در شما کاهش یابد. و هزارها توصیه دیگر که همچنان ادامه خواهند داشت.

این بار، دانشمندان دانشگاه “استونی بروک” در شهر نیویورک می گویند که طبق مطالعات اخیر آنها، بهترین حالت خوابیدن، خوابیدن به یکی از پهلوها می باشد. از این رو آنها خوابیدن بر روی شکم و یا پشت را شدیدا منع می کنند.

این دانشمندان در تحقیقات و آزمایشات تازه خود دریافته اند که “سیستم پاکسازی پسماندهای مغزی” زمانی که بدن به پهلو خوابیده باشد بهتر کار می کند.

به عبارتی دیگر، با خوابیدن به یکی از پهلوها به این سیستم برای دفع بهتر پسماندهای مغزی، ناشی از سوخت و ساز بدن کمک می کنیم.

به باور این محققان، با خوابیدن به یکی از پهلوها نه تنها به سیستم پاکسازی پسماندهای مغزی برای بهتر کار کردن کمک می کنیم، بلکه با خوابیدن به این حالت از بیماری های عصب شناخنی مانند آلزایمر و پارکینسون نیز جلوگیری به عمل می آید.

اما نکته قابل توجه برای این دانشمندان این موضوع است که بیشتر انسان ها و جانداران به طور غریزی ترجیح می دهند که به یکی از پهلوها بخوابند. این شاید بدین معناست که بدن خود می داند که چه حالتی برای خوابیدن بهتر است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *