• انتشار: 11 جولای 2019
  • ساعت: 14:15
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 35795
پرینت
با اتمام دور هفتم مذاکرات امریکا و طالبان در قطر

خلیل زاد به چین رفت/چین بر پاکستان و طالبان می تواند فشار وارد کند

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پس از پایان دور هفتم مذاکره با طالبان در قطر بلافاصله به چین سفر و با مقام‌های این کشور در مورد صلح افغانستان رای زنی کرده است.

قای خلیلزاد به روز سه‌شنبه به چین رفت و پس از آن برای رای زنی و مشاورت به واشنگتن سفر کرده است. پیش از این نیز چندین نشست سه جانبه میان امریکا، چین و روسیه در مورد صلح افغانستان برگزار شده است.

با این وجود آگاهان امور سیاسی نقش چین به عنوان یک قدرت جهانی و منطقه‌ای در روند صلح افغانستان را با اهمیت خوانده و تاکید دارد که آقای خلیلزاد به خاطر درک همین وضعیت به چین سفر کرده است.

ابرارالله مراد نماینده مردم ننگرهار در مجلس در ارتباط با این موضوع به جمهور گفت: “چین به عنوان یکی از همسایه‌های افغانستان و نیز به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی می‌تواند در امور صلح افغانستان مداخله مثبت داشته باشد.”

به گفته او، سفر آقای خلیلزاد به چین می‌تواند چنین بررسی شود که امریکا در پی تقویت هماهنگی منطقه‌ای در مورد صلح افغانستان است و دولت چین می‌تواند در راستای صلح افغانستان نقش اساسی دارد.

آقای مراد خاطر نشان کرد که امریکا واقف است که دولت چین هم مستقیماً بر طالبان نفوذ دارد و هم می‌تواند از طریق دولت پاکستان بر این گروه نفوذ کرده و نقش عمده در روند صلح افغانستان بازی کند.

از سوی دیگر، محمد رحیم علی‌یارزاده دیگر عضو مجلس نیز بر این باور است که جنبه‌ای منطقه صلح افغانستان اهمیت ویژه دارد و دولت امریکا با استفاده از اهرم‌های فشار بالای برخی کشورهای منطقه از جمله پاکستان می‌تواند همکاری بیشتر آنان را در روند صلح افغانستان جلب کند.

آقای علی‌یارزاده افزود تضاد منافع کشورهای منطقه در افغانستان وضعیت را پیچیده کرده؛ ولی این تضادها می‌تواند با ایجاد هماهنگی و اعتماد منطقه‌ای و جهان رفع گردد.

او تاکید دارد تا اینجا گفتگوهای صلح امریکا و طالبان نیز دولت امریکا با استفاده از فشار توانسته پاکستان را در قبال جنگ افغانستان انعطاف پذیر سازد؛ ولی تا زمانیکه موارد اختلافی افغانستان و پاکستان به شکل بنیادی حل نگردد، حد اقل انگیزه مداخله پاکستان در امور افغانستان باقی می‌ماند.

به گفته او، اگر دولت افغانستان می‌خواهد به شکل اساسی مشکلات خود را با پاکستان حل کند، باید در مذاکره با این کشور را باز نگهدارد تا دو کشور از طریق سیاسی به یک راه حل دایمی دست پیدا کنند.

نمایندگان مجلس معتقد اند به هر پیمانه‌ای که در روند صلح افغانستان اجماع ملی، منطقه‌ای و بین المللی زود تر صورت گیرد به همان اندازه رسیدن به یک توافق نهایی ساده‌تر خواهد شد.

سفر خلیلزاد به چین در حالی صورت گرفته که پیکینگ بارها گفته از هیچ‌گونه همکاری در راستای صلح افغانستان دریغ نمی‌کند. چین با دولت‌های افغانستان و پاکستان روابط دوستانه دارد. همچنین پیش از این دولت چین گفته که به منظور همکاری در روند صلح افغانستان با طالبان نیز در ارتباط است.

گفته شده که یک هیات طالبان چندی پیش به چین سفر کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *