• انتشار: 18 سپتامبر 2018
  • ساعت: 10:43
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 29313
پرینت
دبیر کل سازمان ملل متحد

خشونت ها در افغانستان ده در صد نسبت به سال ۲۰۱۷ کاهش یافته است

دبیرکل سازمان ملل متحد، گزارش سه ماهه‌ از اوضاع افغانستان را به شورای امنیت این سازمان ارائه کرد و تاکید نمود که اوضاع امنیتی افغانستان همچنان شکننده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گزارش سه ماهه‌ از اوضاع افغانستان به شورای امنیت، در بارۀ تحولات اخیر سیاسی، امنیتی، همکاری‌های منطقه‌ای، مسایل حقوق بشر، بازگشت پناهجویان، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، روند انتخابات و آتش‌بس ارائه داد.

او تأکید کرد باوجود بعضی دست آوردها، اوضاع امنیتی در این کشور شکننده است و تلفات غیرنظامیان نیز کاهش نیافته است.
دفتر نمایند‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان از پانزدهم ماه می تا پانزده آگست، بیتشر از ۵۸۰۰ رویداد امنیتی را ثبت کرده است. این آمار ده درصد کاهش را نسبت به سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد.

او گفت که ۶۷درصد از رویدادهای امنیتی در مناطق جنوب، جنوب شرق افغانستان به ثبت رسیده اند. به گفتۀ وی درگیری‌های مسلحانه ۶۱ درصد از رویدادهای امنیتی را تشکیل می‌دهند و این آمار ۱۴درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته را نشان می‌‍دهد.

وی افزود: «در جریان تهیۀ این گزارش، هیچ تغییری در میزان کنترل دولت و طالبان در اراضی به وجود نیامده است.
در گزارش دبیرکل سازمان متحد، در بارۀ اعتراض‌های احزاب سیاسی مبنی بر آوردن اصلاحات در سیستم انتخابات نیز اشاره شده است: «احزاب سیاسی به خواسته های شان برای آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی اصرار می ورزند و شماری از جریان‌های سیاسی حتی تهدید کرده اند که در صورت پذیرفته نشدن خواسته های شان، این روند را تحریم خواهند کرد.»

دبیرکل سازمان ملل متحد، می‌افزاید که بعضی از چهره‌های اپوزیسیون، حکومت را به اقدام برای توطئه در برابر مردم شمال متهم می‌سازند.
او تأکید می‌کند که کشورها و نهادهای کمک کننده، ۵۷ میلیون دالر کمک مالی اضافی را برای پروسه انتخابات افغانستان تعهد کرده‌اند.

آقای گوترش در بارۀ آتش‌بس اخیر میان حکومت افغانستان و طالبان به اعضای شورای امنیت سازمان ملل گفت: «حکومت افغانستان و گروۀ طالبان در ایام عید فطر آتش‌بس اعلام کردند و این اقدام منجر به کاهش چشمگیر خشونت‌ها در جریان این سه روز شد، ولی طالبان تقاضای حکومت را برای تمدید این آتش بس رد کردند و دو طرف مجددا عملیات‌های نظامی شان را از سر گرفتند.»

دبیرکل سازمان ملل متحد، با ابراز نگرانی از فعالیت‌های گروه داعش در افغانستان نیز گفت:«گروه داعش توانسته حضورش را در مناطق شرقی کشور حفظ کند؛ این گروه مسؤولیت دست کم هشت حملۀ انتحاری را در ولایت ننگرهار به عهده گرفت به شمول دو حمله بر شهر کابل و یک حمله بر شهر گردیز.

گوترش در بارۀ تلفات غیرنظامیان گفت: از تاریخ ۱جنوری و تا ۳۰جون سال ۲۰۱۸، یوناما ۵۱۲۲ مورد تلفات غیرنظامیان را به ثبت رسانده است که از این میان، ۱۶۹۲تن کشته شده اند و۳۴۳۰تن دیگر مجروح؛ و در مجموع آسیب هایی که به غیرنظامیان در این مدت رسیده است، مشابه به سال ۲۰۱۷است.»

براساس گزارش یوناما، ۶۷درصد عامل این تلفات طالبان، داعش و دیگر گروه‌های دهشت افکن بوده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *