• انتشار: 31 جولای 2019
  • ساعت: 09:32
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36443
پرینت
کارشناسان:

خروج امریکا از افغانستان در این شرایط عواقب منفی در پی خواهد داشت

پس از اعلام مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، مبینی بر خروج نیروهای نظامی این کشور از افغانستان قبل از سال ۲۰۲۰ میلادی اکنون نگرانی هایی در مورد اوضاع آینده افغانستان به وجود امده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا، به تازگی گفته که براساس دستور ترامپ نیروهای این کشور قرار است قبل از سال ۲۰۲۰ و درست پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکا از افغانستان خارج شوند.

از طرفی هم صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهور، در واکنش به این اظهارات پمپئو در تویترش نوشت در تماس تلفنی غنی با وزیر خارجه امریکا، پمپئو اطمینان داده که در استراتژی امریکا در قبال افغانستان تغییری نیامده و خروج نظامیان امریکایی از افغانستان بر اساس شرایط موجود در افغانستان صورت خواهد گرفت.

با در کنار هم قرار دادن این دو اظهار نظر می توان گفت نوعی نگرانی نسبت به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان شکل گرفته و بسیاری شرایط افغانستان بعد از خروج احتمالی نظامیان امریکایی از افغانستان را به اوضاع بعد خروج اتحاد جماهیر شوروی از افغانستان در گذشته مقایسه می کنند.

شوروی سابق در شرایطی افغانستان را ترک کرد که ناامنی هنوز وجود داشت و این امر سبب بروز یک جنگ داخلی کشنده در این کشور شد. خ

بر این اساس کارشناسان امر و خبرگان سیاسی معتقدند امریکا نمی تواند در مورد خروج نیروهایش از افغانستان یک جانبه عمل کند.

کابل‌خان تدبیر، آگاه امور نظامی می‌گوید، خروج نیروهای آمریکایی در شرایط کنونی به‌سود افغانستان نیست.

عبدالغفار گردیزی، از دیگر آگاهان نظامی، نیز می‌گوید، رئیس جمهور آمریکا به این دلیل نیروهایش را از افغانستان خارج می‌کند که در انتخابات پیش‌روی آمریکا دست‌آوردی داشته‌باشد.

به باور آقای گردیزی، آمریکا در ۱۸ سال گذشته در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده و باید برای خروج سربازان خود تدابیری را در نظر داشته‌باشد.

گفته‌های وزیر خارجۀ آمریکا در مورد خروج نیروها از افغانستان در حالی مطرح می‌شود که رئیس جمهور ترامپ در پیکارهای انتخاباتی‌اش قول داده بود نیروهای آمریکا را از افغانستان خارج کرده و به‌ جنگ طولانی در این کشور پایان داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *