• انتشار: 19 آوریل 2018
  • ساعت: 16:24
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 27607
پرینت

خانواده «گل رحمان» خواهان بازگرداندن جنازه او هستند/ او تحت شکنجه سیا در کابل کشته شد

«گل رحمان» توسط بازپرسان اداره اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در یک بازداشتگاه مخفی این سازمان در کابل پس از تحمل شکنجه های فراوان جان باخت.

اما، خانواده آقای گل رحمان هم اکنون پس از ۱۵ سال دریافته اند که گل رحمان توسط بازپرسان اداره سیا در افغانستان در سال ۲۰۰۲ کشته شده است.

روزنامه گاردین نوشته است که هم اکنون خانواده گل رحمان از ایالات متحده خواسته اند که چه اتفاقی برای جنازه گل رحمان افتاده و در کجا مدفون شده است.

در همین حال، «اتحادیه آزادی خواهان مدنی آمریکا» با استناد به «قانون آزادی دسترسی به اطلاعات» درخواستی را از طرف خانواده گل رحمان ارائه کرده اند تا بدانند بازپرسان اداره سیا با جنازه گل رحمان پس از کشتن او در ماه نوامبر سال ۲۰۰۲ چکار کردند.

گل رحمان در ماه اکتبر سال ۲۰۰۲ و زمانی که به همراه خانواده اش در یک کمپ مهاجرین در شهر پشاور پاکستان زندگی می کرد، ناپدید شد. او سپس به یک بازداشتگاه مخفی اداره سیا در نزدیکی کابل به نام «سالت پیت» انتقال داده شد. گل رحمان در این بازداشتگاه بیش از سه هفته تحت بازجویی و شکنجه های متعدد قرار گرفت.

پس از آن، جنازه او در روز بیستم ماه نوامبر در سلول زندانش یافت شد، در حالیکه شب قبل از آن را و در حالیکه هیچ لباسی به تن نداشته و دمای هوای زیر صفر بوده، سر کرده بود.

«عبیدالله» برادرزاده گل رحمان به نمایندگی از خانواده وی، پیگیر کارهای حقوقی او است و در همین راستا در سال ۲۰۱۵ به همراه دو تن از نجات یافتگان همین زندان، یک شکایت قانونی را علیه دو بازبرس قراردادی اداره سیا به نام های «جمیز میشل» و «جان بروس جیسن» مطرح کرد.

جیمز میشل و جان بروس جیسین دو روانشانس قراردادی اداره سیا می باشند که «برنامه بازپرسی پیشرفته» اداره سیا را طراحی کرده بودند.

در شکایت عبیدالله این طور نوشته شده که براساس یک منبع تایید شده، گل رحمان قبل از مرگش متحمل سو رفتار برنامه اداره سیا قرار گرفته بوده که منجر به تحمل رنج و درد او شده است.

اما این منبع در خصوص جنازه گل رحمان پس از مرگش هیچ اطلاعاتی ارائه نکرده است.

براساس معاعده ژنو و دیگر معاهده های بین المللی، هر گاه یک زندانی در زمان جنگ کشته شود، باید در مکان مشخصی توسط دولت متخاصم زندانی دفن شود و به خانواده زندانی اطلاع رسانی گردد و پس از پایان جنگ، به خانواده اش اجازه دسترسی به محل دفن داده شود.

عبیدالله با طرح شکایت علیه میشیل و جیسین این گونه نوشته است: «محل دفن گل رحمان کجاست و چه اتفاقی برای او افتاد؟ اگر آنها او را کشته اند، حداقل به ما بگویند که بفرمایید این جنازه اش. حداقل جنازه او را به ما تحویل دهید.»

«استیون واتت» دادستان اتحادیه آزادی خواهان مدنی آمریکا که از سوی خانواده گل رحمان، طرح شکایت کرده است، می گوید که عدم مسئولیت اداره سیا برای جنازه گل رحمان، نشان دهنده ناکامی این اداره برای احترام به حقوق بنیادی انسانی است.

واتت می گوید: «احترام به این درخواست حداقلی می تواند به انتظار طولانی مدت خانواده گل رحمان به شمول مادرش، همسرش و سه فرزند دخترش خاتمه بخشد. همچنین این موضوع سبب شد تا یکی دیگر از جنبه های تاریک و جنجالی برنامه شکنجه اداره سیا آشکار گردد.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *