• انتشار: 9 جولای 2015
  • ساعت: 14:52
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 863
پرینت

خانواده های شهیدان حادثه جلریز خواستار تشکیل یک کمیسیون حقیقت یاب دیگر هستند

مردم بامیان و خانواده های شهیدان واقعه جلریز از دولت وحدت ملی می خواهند تا یک کمیسیون حقیقت یاب دیگر در خصوص بررسی واقعه جلریز تشکیل دهد.

این خانواده ها معتقدند که کمیسیون حقیقت یاب فعلی فاقد صلاحیت است، زیرا انگشت اتهام در دخیل بودن توطئه جلریز به سوی بعضی اعضای این کمیسیون نشانه رفته است.

در کمیسیون حقیقت یاب فعلی؛ والی، فرمانده پولیس امنیه ولسوالی و یکی از مقامات عالی رتبه پولیس نظم عامه میدان وردک نیز حضور دارند، که مردم مشخصا این سه نفر را دخیل در توطئه جلریز می دانند.

امروز (پنجشنبه) جمعی از نمایندگان مجلس و خانواده های شهدا برای تجلیل از شهدای ولسوالی جلریز در شهر کابل گردهم آمدند.

سخنرانان این مراسم خواستار استضیاح  وزیر دفاع و دیگر مسئولین امنیتی دخیل در ماجرای جلریز، توسط مجلس نمایندگان شدند.

همچنین مردم از دولت وحدت ملی می خواهند تا هر چه سریع تر یک قول اردو/پادگان نظامی ارتش در مناطق مرکزی ایجاد کند.

به باور مردم و آگاهان، حادثه جلریز یک واقعه کوچک نیست که به زودی فراموش شود، بلکه یک تراژیدی است.

یک روزنامه نگار بامیانی در گفتگو با خبرگزاری رها گفت که چرا در مناطق مرکزی که هزاره ها سکونت دارند یک قول اردو/ پادگان نظامی وجود ندارد.

وی همچنین اشاره کرد: “حادثه جلریز پرده از رازها بر می دارد و نسل کشی را آشکار می کند. طالبان کارشان کشتن و ایجاد ناامنی است. چرا دولت مانع آنها نمی شود.”

موسی حکیمی، سربازی که از حادثه جلریز جان سالم به در برده است می گوید: “پاسگاه های ما تنها سه کیلومتر از مرکز میدان وردک فاصله داشت.

او افزود که به ما اطلاع داده شد که طالبان به زودی بر پاسگاه های شما حمله خواهد کرد. ما نیز درخواست مهمات کردیم، زیرا هیچ سلاح و مهمات سنگینی در پاسگاه ها نداشتیم، ولی مهماتی برایمان ارسال نشد. به ناچار با مهماتی که داشتیم جنگیدیم ولی بدلیل کمبود مهمات و نیرو همه پاسگاه ها به دست طالبان سقوط کرد.

آقای حکیمی در ادامه اظهار کرد که طی این مدت هر چه درخواست مهمات و نیرو کردیم کسی پاسخگو نبود. در آخر هم وقتی تقریبا همه پاسگاه ها در تصرف طالبان در آمد و تقریبا همه سربازان کشته شده بودند، قوماندان امنیه با دو موتر/خودرو نظامی AMV به آخرین پاسگاه در حال جنگ آمد، ما و اجساد سربازان را به میدان وردک انتقال داد.

لازم به ذکر است که روز گذشته مجلس نمایندگان نیز تشکیل هیئتی از کمیسیون های دفاعی و امنیتی مجلس را برای بررسی رویداد جلریز در دستور کار خود قرار داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *