• انتشار: 13 دسامبر 2016
  • ساعت: 17:31
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 16281
پرینت

خانه آزادی: ۷۰ درصد نمایندگان به وظایف خود عمل نکرده اند

خانه آزادی افغانستان در یک نظر سنجی که به تازگی منتشر کرده گفته است که ۷۰ درصد نمایندگان به وظایف خود به درستی عمل نکرده اند.

این نظر سنجی در ۳۴ ولایت با ۷۳۶۷ تن مصاحبه شده که ۱۶٫۲ درصد در کابل و مابقی در ولایت ها صورت گرفته است و تناسب جنسیتی ۷۱ درصد مردان و ۲۹ درصد دیگر زنان تشکیل داده اند.

خانه آزادی می گوید که بیشتر کسانی که در نظر سنجی شرکت کرده اند، بین سنین ۱۸-۲۷ سال بودند که اکثرشان تحصیل کردگان هستند.

روح الله رضوانی، پژوهشگر ارشد خانه آزادی امروز سه شنبه در نشستی خبری این نظر سنجی را ارایه کرد و گفت که  ۶۴ درصد مردم از کارکردهای نمایندگان فعلی ناراضی هستند و در انتخابات بعد رای نخواهند داد. ۱۴ درصد دیگر اما به نمایندگان فعلی رای خواهند داد.

آقای رضوانی افزود که ۳۷ درصد پاسخ دهندگان گفته اند که نمایندگان مجلس در افزایش فساد نقش مستقیم داشته اند تنها ۸ درصد شرکت کنندگان از عملکرد نمایندگان در روند مبارزه با فساد ابراز رضایت کرده اند.

به گفته وی به نقل از نظر سنجی، ۴۶ درصد پاسخ دهندگان نیز گفته اند که نمایندگان اداب و نزاکت های اجتماعی را رعایت نمی کنند.

بیش از ۲۷ درصد پاسخ دهندگان به خانه آزادی گفته اند که نمایندگان منافع شخصی را بر منافع ملی ترجیح داده اند و ۱۹ دیگر گفته اند که منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح داده اند. بر اساس این نظر سنجی نمایندگان ابتدا منافع قومی، بعد سیاسی حزبی و در مرحله آخر منافع ملی را مد نظر می گیرند.

۱۱ درصد پاسخ دهندگان گفته اند که نمایندگان پیگیری حل مشکلات ملی بوده اند اما ۴۷ درصد دیگر گفته اند که نمایندگان به دنبال منافع شخصی خود بوده اند.

در نظر سنجی همچنین ذکر شده است که ۲۲ درصد پاسخ دهندگان از نمایندگان ولایت شان اظهار رضایت کرده اند. ۶۷ درصد دیگر گفته اند که نمایندگان شان در زمان های رخصتی به ولایت شان سفر نمی کنند.

۸۳ درصد از افرادی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، گفته‌اند که حضور نمایندگان در ولایت‌ها نیز به دلیل حل مشکلات مردم نبوده و بیشتر برای رسیدگی به مسایل شخصی شان بوده ‌است.

بیش از ۸۸ درصد پاسخ دهندگان نیز گفته اند که نمایندگان حضور منظمی در مجلس نداشته اند.

گفتنی است که پیش از این نیز بارها به نمایندگان مجلس اتهامات گوناگونی، از رشوت گرفته تا معامله بر سر تعیین وزیران زده شده بود.

همچنین گفته شده بود که برخی از این نمایندگان در غصب زمین، قاچاق مواد مخدر و قاچاق سلاح نیز دست دارند.

گاهی نیز اعضای مجلس همدیگر را به فساد اداری، سوء استفاده از صلاحیت ها، تمویل تروریسم و غصب زمین های دولتی متهم کرده بودند. برخی دیگر از نمایندگان نیز معتقدند که عده ای از نمایندگان کل نمایندگان مجلس را بد نام می کنند./راه مدنیت

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *