• انتشار: 8 نوامبر 2015
  • ساعت: 15:59
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4123
پرینت

حکومت ۳۰۰ میگا وات برق از ترکمنستان خریداری کرد

وزارت انرژی و آب بر اساس قراردادی ۱۰ ساله مقدار ۳۰۰ میگاوات برق از ترکمنستان خریداری کرد.

به گفته مقام های وزارت انرژی و آب، قیمت هر کیلووات در ساعت ۵ سنت دالر امریکایی است که از خط ۵۰۰ کیلوولت از مرز ترکمنستان-افغانستان در نقطه آقینه از مسیر اندخوی-شبرغان-بغلان تا کابل تمدید می یابد.

به نقل از خبرنامه ای که وزارت انرژی منتشر کرده است، پس از عقد این قرارداد امور احداث و ساختمان لین ۵۰۰ کیلوولت در مسیر های متذکره در اواخر سال روان میلادی آغاز و در پایان سال ۲۰۱۷ تکمیل می گردد.

در خبرنامه امده است، از سوی دیگر با وصل شدن این برق به افغانستان مشکلات و کمبودی های برق در شمال کشور به شمول ولایت های مزار، بغلان، کابل و ﭼﻨﺪﻳﻦ ﻭﻻﻳﺖ ﺩﻳﮕﺮ بهبود می یابد و میزان برق آن تقویت می شود.

به همین ترتیب ولایت های لوگر، پکتیا، خوست، میدان وردک، غزنی و قندهار نیز از این برق مستفید می گردند.

محترم انجنیر همایون کوهستانی از مقامات ارشد وزارت انرژی و آب که عضو هیات افغانستان در این مذاکرات است، گفت: بانک انکشاف آسیایی با امضا شدن این قرارداد میان افغانستان و ترکمنستان کار پروژه انتقال برق را با قراردادی موثر ساخته و آغاز می کند و تا سال ۲۰۱۸ لین ۵۰۰ کیلوولت الی کابل تکمیل و در مرحله اول ۳۰۰ میگاوات برق از کشور ترکمنستان وارد افغانستان می شود.

بر بنیاد گفته های آقای کوهستانی هزینه انتقال لین ۵۰۰ کیلوولت تا کابل و سب استیشن های مسیر آن از کمک های مالی بانک انکشاف آسیایی به هزینه نزدیک به ۳۰۰ ملیون دالر تمویل می گردد.

پس از تکمیل خط انتقال بر بنیاد این قرارداد سر از سال ۲۰۱۸ قیمت هر کیلوات برق در ساعت ۵ سنت دالر امریکایی در سالهای اول تعیین شده که این قیمت نزدیک به ۴۰ % از برق ازبکستان ارزانتر می باشد.

بر اساس معلومات متخصصین وزارت انرژی و آب، خط انتقال برق از ترکمنستان به سوی کابل ظرفیت انتقال ۱۰۰۰ میگاوات برق را دارا می باشد که در مرحله اول ۳۰۰ میگاوات، مرحله دوم ۵۰۰ میگاوات و در مرحله سوم ۱۰۰۰ میگاوات انتقال می یابد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *