• انتشار: ۸ جوزا ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۸:۳۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 9839
پرینت
حزب جمعیت اسلامی:

حکومت وحدت ملی در بسیاری از قسمت ها ناکام است

صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه و رییس حزب جمعیت اسلامی با انتقاد از عملکردهای حکومت وحدت ملی، خواستار عمل کردن به تعهدات و برگزاری لویه جرگه قانون اساسی شد.

 

آقای ربانی، عصر امروز شنبه، در نشستی با حضور سران حزب جمعیت اسلامی گفت که حکومت وحدت ملی در انجام بسیاری از وظایف خود ناکام بوده است و باید به آن توجه جدی شود.

آقای ربانی افزود که با وجود سپری شدن نزدیک به دوسال از عمر حکومت، تاکنون ابتدایی ترین اقدامات از جمله اصلاح نظام انتخاباتی و برگزاری انتخابات ولسی جرگه وشوراهای ولسوالی به هدف برگزاری لویه جرگه تعدیل قانون اساسی به منظور تغیر نظام از ریاستی به صدارتی انجام نشده است .

رئیس حزب جمعیت اسلامی افغاستان، خاطر نشان کرد که سران حکومت وحدت ملی حتی مقدمات برگزاری لویه جرگه قانون اساسی -اصلاحات در نظام انتخاباتی، برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورای‌های ولسوالی ها و توزیع شناسنامه‌های الکتریکی- را فراهم نساخته است.

وی خاطر نشان کرد که بدون توزیع شناسنامه های الکترونیکی، دولت قادر نخواهد بود که یک انتخابات شفاف و عادلانه را برگزار کند.

صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه کشور تنها مقام دولتی نیست که از کارکردهای حکومت ناراضی است، قبل از این نیز احمد ضیا مسعود و برخی دیگر از مقام های حکومتی از این کارکردهای حکومت اظهار نارضایتی کرده بودند.

گفتنی است که در این نشست، عطامحمد نور، احمد ضیا مسعود، اسماعیل خان و ده ها تن از اعضای بلند پایه حزب حضور داشتند.

رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان هم چنان در این نشست با اشاره به اختلافات حزب جمعیت اسلامی و حزب جنبش ملی در شمال افغانستان، گفت: کشته شدن رئیس جوانان جمعیت اسلامی در شمال کشور به دست هواداران حزب جنبش ملی یک قضیه‌ی قابل بررسی است و دولت باید توجه کند.

او اختلاف میان جریان‌ها را چالش برانگیز خواند و تاکید کرد که حکومت باید حوادث در شمال کشور را بررسی و عاملان قتل و کشتار هر دو جناح را به پنجه قانون بسپارد.

آقای ربانی از رهبری حزب جنبش ملی خواست تا از طریق مذاکره مشکلات خود را با جمعیت اسلامی حل کند، زیرا از تنش میان این دو جریان تنها دشمنان سود میبرد.

هفته پیش، در یک درگیری مسلحانه بین هواداران حزب جمعیت و جنبش، رییس جوانان حزب جمعیت در شمال کشور کشته شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *