• انتشار: ۴ حوت ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۴:۴۲
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32592
پرینت
رئیس جمهور غنی:

حکومت موقت، ساخته‌ی دست بیرونی‌هاست و در افغانستان قابل تطبیق نیست

رئیس جمهور غنی طرح تشکیل حکومت موقت را ساخته و پرداخته‌ی دست‌هایی از بیرون دانسته می‌گوید این طرح در افغانستان قابل تطبیق نیست.

رئیس جمهور شام روز گذشته در دیدار به شماری از جوانان ولایت‌های زابل، هلمند، ارزگان و کندهار در ارگ افزود کسانی‌که طرح ایجاد حکومت موقت را پیشنهاد می‌کنند، از مردم هراس‌ دارند.

آقای غنی گفت: «رییس‌جمهور افغانستان را افغان‌ها انتخاب می‌کنند و اسلام‌آباد و مسکو حق انتخاب وی را ندارند. آنانی که از مردم هراس دارند، صحبت از حکومت موقت می‌کنند، طرح بیرونی و ساخته‌شده در بیرون از افغانستان، در این وطن ناکام است.»

این در حالی است که روز گذشته، سرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهور نیز گفت ایجاد حکومت موقت، افغانستان را به گذشته بر می‌گرداند.

او هرچند از کشوری خاصی نام نبرد، اما تأکید کرد که کشورهای منطقه نباید زیرنام صلح، یک جنگ نیابتی دیگر را بر افغانستان تحمیل کنند.

رییس‌جمهور غنی، هم‌چنان از «کاروان صلح خواهان هلمندی» خواسته است که برای گفت‌وگو با طالبان به کویتۀ پاکستان بروند و خواست‌های شان را با آنان مطرح کنند.

رئیس جمهور غنی گفت: «کاروان صلح هلمند آمد و به اساس خواست‌شان، من با آنان در روی جاده دیدار کردم، خواست‌های شان را شنیدم، اکنون به کویته بروید و به طالبان این را بگویید که ما با رییس‌جمهور دیدار کردیم و هر وقت میتوانیم رییس‌جمهور را ببینیم، شما چرا با ما نمی‌بینید و خواست‌های ما را نمی‌شنوید.»

کاروان صلح خواهان هلمندی، در ماه حمل امسال پس از آن شگل گرفت که در انفجاری در یک ورزشگاه در هلمند شانزده تن جان باختند و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

این کاروان که متشکل از جوانان است، در اعتراض به ناامنی و ادامه جنگ شکل گرفت و اعضای آن مسیر هلمند – کابل و کابل – مزارشریف را پیاده طی کردند. خواست اصلی آنان برقراری آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوهای صلح میان حکومت و طالبان است؛ خواستی که از سوی طالبان رد شده‌است.

طالبان، گفت‌وگو با حکومت افغانستان را نیز رد کرده‌اند؛ در حالی که چهار بار با امریکا و یک بار با سیاسیون افغانستان دیدار و دربارۀ صلح گفت‌وگو کرده‌اند.

قرار است روز دوشنبۀ همین هفته، بار دیگر نماینده‌گان طالبان و ایالات متحده در دوحۀ قطر دیدار کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *