• انتشار: 16 فوریه 2019
  • ساعت: 14:36
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32385
پرینت

حکومت بسته‌های معلوماتی نامزدی در کمیسیون‌های انتخاباتی را در اختیار نمایندگان احزاب گذاشت

بسته‌های حاوی معلومات در مورد شرایط عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی و ریاست دبیرخانه‌های این کمیسیون‌ها از سوی حکومت در اختیار نمایندگان احزاب قرار گرفت.

نمایندگان احزاب می‌توانند براساس معلومات این بسته‌ها اقدامات لازم را انجام دهند.  

در نشستی که امروز شنبه ۲۷ دلو میان نمایند‌گان حکومت و ۷۲ حزب سیاسی ثبت دولت، برگزار شده بود، نماینده حکومت شرایط معرفی نامزدان عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی و ریاست دبیرخانه‌های این کمیسیون‌ها را با نمایند‌گان احزاب سیاسی شریک ساخت.

نماینده حکومت در این نشست، از نمایندگان احزاب سیاسی ثبت دولت خواست تا طی یک هفته، نامزدان‌شان را برای عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی معرفی کنند.  

در همین حال، نهادهای ناظر انتخاباتی نیز برای متقاضیان عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی فراخوان داده است.

طرح تعدیل قانون انتخابات، روز سه شنبه ۲۳ دلو سال روان در جلسه کابینه مورد تصویب قرار گرفت و با صدور فرمانی توسط رییس جمهور غنی توشیح شد.

بر اساس ماده سیزدهم قانون تازه تعدیل شده انتخابات، هر حزب سیاسی «ثبت دولت» یک نفر و نهادهای جامعه مدنی مرتبط با انتخابات پانزده نفر را برای گزینش و تعیین کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی به ریاست جمهوری معرفی می‌کنند. به دنبال آن، تمامی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از میان این افراد، هفت نفر را به حیث کمیشنر برای کمیسیون مستقل انتخابات، پنج نفر را به حیث کمیشنر برای کمیسیون شکایات انتخاباتی و دو نفر دیگر را به صفت رییسان دبیرخانه‌های این دو کمیسیون گزینش می‌کنند. پس از این مراحل، رییس جمهور، کمیشنران تازه گزینش‌شده را رسماً به وظایف‌شان در کمیسیون‌های انتخاباتی معرفی می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *