• انتشار: 24 آوریل 2019
  • ساعت: 12:14
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33988
پرینت
غنی با اعضای جدید مجلس نمایندگان ملاقات نمود

حکومت برای افتتاح دور هفتم پارلمان آماده‌است

رئیس جمهور غنی در دیدار با اعضای جدید مجلس نمایندگان از آمادگی حکومت برای افتتاح دور هفتم پارلمان خبر داد.

در این دیدار که بعد از ظهر روز گذشته سه‌شنبه سوم ثور صورت گرفت رییس جمهور غنی از نمایندگان جدید خواست تالار پارلمان را به میدان کشمکش بدل نکنند.

غنی گفت: «تالار ملت باید به میدان کشمکش مبدل نشود و هر مشکلی که داریم باید با تعیین جهت مشترک حل شود. احترام میان قوه اجرایی و مقننه لازم است و اصول و قواعد بازی را باید تعیین کنیم.»

رییس جمهور در حالی از نمایندگان دور جدید پارلمان این درخواست را مطرح می‌کند که در سال‌های اخیر بارها شاهد برخورد فیزیکی اعضای مجلس نمایندگان بوده‌ایم.

 پیش‌تر وزارت دولت در امور پارلمانی از گشایش دور جدید پارلمان تا پایان هفته جاری خبر داده بود.

رییس جمهور غنی در دیدار با نمایندگان جدید هرچند در مورد تاریخ دقیق افتتاح پارلمان چیزی نگفت اما تأکید کرد حکومت آماده است در چند روز آینده شورای ملی را افتتاح کند.

رییس جمهور غنی بر اهمیت همکاری میان سه قوه دولت تأکید کرد و گفت: «هر چیزی‌ که قانون اساسی را کنار می‌گذارد، کودتا است و ملت آن را قبول ندارد.»

 در این دیدار نمایندگان جدید خواستار افتتاح پارلمان و اعلام نتایج انتخابات پارلمانی ولایات کابل، میدان‌وردک و حوزه کوچی‌ها  شده‌اند.

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون توانسته است نتایج نهایی ۲۸ ولایت کشور را اعلام کند.

انتخابات مجلس نمایندگان در ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته در سراسر کشور به استثنای قندهار و غزنی برگزار شد.

 انتخابات پارلمانی قندهار با یک هفته تأخیر از ۳۲ ولایت دیگر برگزار گردید و انتخابات پارلمانی در غزنی قرار است در ششم میزان، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

برگزاری انتخابات پارلمانی با مشکلات زیادی همراه بود.

 بر ‌اساس تقویم انتخاباتی، قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات مجلس نمایند‌گان در ۱۹ عقرب و نتایج نهایی آن در ۲۹ قوس سال گذشته اعلام شود، اما با گذشت حدود ۶ ماه از برگزاری آن، هنوز هم نتایج نهایی انتخابات مجلس نمایندگان در تمام ولایت‌ها اعلام نشده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *