• انتشار: 25 فوریه 2019
  • ساعت: 11:02
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32647
پرینت

حکم برکنار محقق اجرایی شده‌‌است

محمد هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس جمهور غنی، گفته‌است حکم برکناری محمد محقق، معاون دوم رئیس اجرایی، تطبیق شده و آقای محقق از معاش و دیگر امتیازات دولتی محروم گشته‌است.

به نقل از آریانا نیوز، سخنگوی رئیس جمهور دو روز پیش در یک نشست خبری در کابل اعلام کرده: « از محقق سوال کنید که چرا به دفتر می‌آید و برای چه می‌اید، آیا از تعمیر دولتی استفاده شخصی می‌کند یا خیر، بهتر است از ایشان سوال کنید.»

این در حالی‌ست که موضوع برکناری محمد محقق از سمت معاونت دوم رییس اجرایی بازهم میان کاربران شبکه‌های اجتماعی کشور خبرساز شده‌است.


شماری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی از حکومت به دلیل برکناری محمد محقق انتقاد کرده و گفته‌اند، محمد محقق به معاش دولتی نیاز ندارد و پول و منایع کافی برای تأمین نیازهای اقتصادی اش را دارد.

برخی دیگر از کاربران اما این کار حکومت را درست دانسته و گفته‌اند محمد محقق در طول دوره‌ی کاری‌اش به عنوان معاون دوم رئیس اجرایی هیچ کار مفیدی انجام نداده است.

باید گفت محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در ۲۴ ژانویه سال جاری، محمد محقق را از سمت معاون دوم عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور برکنار کرد. این اقدام غنی با واکنش‌های مثبت و منفی زیادی روبرو شد.عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، در مورد برکناری محمد محقق از سوی ریاست جمهوری واکنش نشان داد و گفت: «ایجاد بی ثباتی به نفع هیچ کس نیست.»

ریاست اجرایی حکومت با نشر خبرنامه ای نوشت: «حکومت وحدت ملی به منظور حفظ ثبات، حکومت کارا و پایبندی به اجماع سیاسی براساس یک توافقنامه سیاسی ایجاد شده است».

در ادامه این خبرنامه آمده بود: «متاسفانه فرمان عزل محمد محقق یک جانبه و در تضاد با توافقنامه حکومت وحدت ملی قرار دارد. این اقدام وحدت ملی و روحیه ملی را صدمه می‌زند و سبب بی ‌ثباتی می‌شود.»

در همین حال، حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به رهبری محمد محقق نیز در این زمینه واکنش نشان داد و با نشر خبرنامه‌ای نوشت، حکومت وحدت ملی براساس یک توافقنامه سیاسی به‌وجود آمده و برکناری محقق مبنای حقوقی ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *