• انتشار: 4 نوامبر 2017
  • ساعت: 16:08
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 25405
پرینت

حکمتیار ظاهرا تنها کسی است که از وضعیت فعلی کمیسیون انتخابات راضی است

گلبدین حکمیتار رهبر حزب اسلامی امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که انتخابات پیش رو باید در حضور همین حکومت و همین کمیسیون ها برگزار شود.

این گفته ها در حالی از سوی آقای حکمیتار مطرح می گردد که شماری از چهره های برجسته سیاسی کشور از وضعیت موجود در کمیسیون های انتخاباتی انتقاد کرده و این کمیسیون ها را فاقد صلاحیت برای برگزاری انتخابات می دانند.

در همین حال، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی امروز (شنبه) طی یک نشست مطبوعاتی مشترک با رئیس کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که بدیل مناسب برای حکومت وحدت ملی و کمیسیون مستقل انتخابات وجود ندارد؛ از این رو انتخابات پیش رو باید در حضور همین حکومت و همین کمیسیون مستقل انتخابات برگزار گردد.

آقای گلبدین حکمتیار سال گذشته و پس از ماه ها مذاکره های پنهانی و علنی توافقنامه صلح را با دولت وحدت ملی امضا کرد و دست از فعالیت های شورشیانه در کشور برداشت.

وی اما چندی پیش در اظهاراتی گفته بود که دولت وحدت ملی که خود با او پیمان نامه صلح امضا کرده، نتیجه رای مردم نبوده و خارجی ها در آن دخالت کرده اند.

آقای حکمتیار اما امروز در تناقض با گفته های پیشین اش گفت که بدیلی برای حکومت وحدت ملی نیست و انتخابات باید در حضور همین دولت و همین کمیسیون برگزار گردد.

به باور برخی کارشناسان، از این گفته های آقای حکمتیار این بر می آید که ظاهرا او تنها کسی است که از وضعیت فعلی حکومت و کمیسیون های انتخاباتی راضی است.

در حال حاضر، بسیاری از چهره های برجسته سیاسی کشور از این وضعیت انتقاد کرده و خواهان آوردن هر چه سریعتر اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی اند.

عطا محمد نور والی بلخ در سفر اخیرش به هرات گفته بود: “اگر انتخابات توسط همین کمیسیون ها و همین دولت برگزار شود، و آمار و شمارش آرا دست همین دولت و همین کمیسیون باشد، بیایید من از همین الان بگویم که چه کسی رئیس جمهور آینده کشور است.”

در همین حال، آقای حکمتیار امروز پیشنهاداتی را نیز به منظور شفافیت در انتخابات پیش رو ارائه کرد و گفت که برای جلوگیری از تقلب، تضمین شفافیت و قابل پذیرش بودن انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی برای همه، باید احزاب و جریان‌های سیاسی در تمام پروسۀ انتخابات “از آغاز تا ختم” حق نظارت کامل و دقیق را داشته باشند.

همچنین بربنیاد طرحی که آقای حکمتیار ارائه کرد باید تمام احزاب سیاسی مکلف شوند که در فهرست نامزدان حزب خویش برای ولسی جرگه، اسامی تعداد مشخصی از زنان را جا دهند.

او، در بخشی از سخنانش گفت برخی از گروه‌ها و افراد با اظهارات چالش ‌زا و خواست ‌های غیرمعقول خواستار به تعویق انداختن انتخابات می باشند.

در همین حال، نجیب الله احمدزی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در کنفرانس مشترک با آقای حکمتیار، از تمام گروه‌ها و احزاب سیاسی خواست تا طرح خویش را به گونۀ کتبی، رسمأ به این کمیسیون تحویل دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *