• انتشار: ۹ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۳:۲۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20440
پرینت

حکمتیار: حکومت سهامی راه حل نیست

گلبدین حکمت‌یار رهبر حزب اسلامی بعد از ۱۵ سال مقابل رسانه ها و مردم حضور یافت و ایراد سخن کرد و خواستار یک حکومت مرکزی قوی شد.

آقای حکمتیار، امروز شنبه در لغمان گفت که ما به یک حکومت مرکزی نیرومند ضرورت داریم، شرکت سهامی و تقسیم قدرت در ایتلاف‌ها راه حل نیست و در شرایط کنونی افغانستان به یک حکومت مرکزی قوی نیاز دارد.

گفتنی است که دولت افغانستان و به خصوص حکومت وحدت ملی بر اساس سهم تشکیل یافته است. دو رقیب در انتخابات با تشکیل ۵۰ درصدی حکومت وحدت ملی را تشکیل داده اند.

وی در قسمتی دیگر از سخنان خود گفت که به سلسلۀ سیاست‌های تحمیلی باید نقطۀ پایان گذاشته شود و هم‌سایه‌های افغانستان از سیاست‌های ناامن‌سازی افغانستان دست بردارند و اگر می‌خواهند در کشور ما امنیت تامین شود، این را باید به عنوان یک اصل تعیین کنند.

گلبدین حکمت‌یار یادآور گردید که به امید رسیدن روزی که همه افغانان شاهد کشور امن، مصؤون، سربلند و عاری از صدای توپ و تانک باشند.

اخیرا ایالات متحدۀ امریکا بزرگ‌ترین موشک غیر هسته‌یی‌اش را که مادر تمام بم‌ها گفته شد، در ولایت ننگرهار بالای جنگ‌جویان گروه داعش پرتاب کرد.

گلبدین حکمت‌یار هرچند به گونۀ مستقیم چیزی نگفت اما با اشاره به همین مسئله گفت کشورها نباید افغانستان را میدان آزمایش سلاح‌های خود و میدان رقابت‌های سیاسی و نظامی‌شان بسازند.

این فرمان‌دۀ جهادی اظهار داشت که بعد از این باید ما در همه صفوف چه در قریه، در سطح کشور یا در خانه‌واده و حزب رهبران منتخب داشته باشیم.

رهبر حزب اسلامی گروه طالبان را به پیوستن به روند صلح از طریق مذاکره فرا می‌خواند و می‌گوید که این گروه از طریق جنگ هرگز موفق به برآورده‌شدن اهداف‌شان نخواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *