• انتشار: 27 جولای 2019
  • ساعت: 00:51
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36302
پرینت

حکمتیار حلقات داخلی و خارجی را مانع صلح در افغانستان دانست

آقای حکمتیار در حالی از مانع داخلی و خارجی در برابر صلح سخن می‌ گوید که اخیرا مایک پمپئو، وزیر خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا و رییس‌جمهور اشرف غنی در تماسی تلفنی توافق کردند به تلاش‌ها برای پایان‌دادن جنگ افغانستان از راه مذاکره سرعت ببخشند.

همزمان با تأکید کابل و واشنگتن روی تسریع تلاش‌ها برای پایان‌دادن به جنگ افغانستان از راه مذاکره، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی می‌گوید «حلقات داخلی و خارجی» در برابر صلح مانع ایجاد می‌کنند.

آقای حکمتیار که امروز (جمعه، ۴ اسد) در همایشی در کابل صحبت می‌کرد، گفت حلقات داخلی و خارجی اراده‌ی مردم افغانستان را که همه خواستار صلح هستند، تهدید کرده و بر دوام جنگ و وضعیت کنونی تأکید دارند.

آقای حکمتیار بدون نام‌بردن از کدام فرد یا گروه مشخص، افزود که این «حلقات» صلح مشروط می‌خواهند، صلحی که به گفته‌ی او، «ناکامی حکومت» و «دست‌آوردهای خونین» حکومت در ۱۹ سال گذشته را تضمین کند.

او حضور نیروهای خارجی و «وابستگی» حکومت به کشورهای خارجی را از عوامل دوام جنگ خواند و گفت که خروج این نیروها به صلح در افغانستان و منطقه منتج خواهد شد.

رهبر حزب اسلامی تأکید کرد بحران افغانستان هیچ راه حلی جز این که نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند، ندارد.

حکمتیار در عین حال گفت که هیچ فردی نمی‌تواند روند صلح افغانستان را انحصار کرده و این روند را به تنهایی به پیش ببرد. به گفته‌ی او، هیأت گفت‌وگوکننده‌ی صلح افغانستان با طالبان باید همه‌شمول و قابل قبول برای تمامی طرف‌ها باشد.

آقای حکمتیار در حالی از مانع داخلی و خارجی در برابر صلح سخن می‌زند که اخیرا مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا در یک تماس تلقنی با رئیس جمهور غنی توافق کردند به تلاش‌ها برای پایان‌دادن به جنگ افغانستان از راه مذاکره سرعت ببخشند.

در کنار آن، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در جریان نهمین سفر خود به‌منظور تسهیل گفت‌وگوهای صلح به کابل آمده است.

آقای خلیل‌زاد قرار است در چند روز آینده برای آغاز هشتمین دور مذاکرات نمایندگان امریکا و گروه طالبان به قطر برود.

انتخابات

از سویی هم، آقای حکمتیار که خود یکی از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری است، از کشورهای دخیل در افغانستان خواست بگذارند «افغان‌ها» خود از طریق رجوع به انتخابات شفاف، عادلانه و همه‌شمول، بحران کشورشان را حل کنند.

به گفته‌ی او، انتخابات شفاف، عادلانه و ملت‌شمول می‌تواند به بحران در افغانستان پایان داده و حکومت نیرومندی را به‌میان آورد که از حمایت وسیع مردم برخوردار بوده و بتواند فاصله میان دولت و مردم را از میان بردارد.

به باور آقای حکمتیار، تنها یک حکومت منتخب و مورد تأیید همه‌ی مردم می‌تواند جنگ را مهار کرده و امنیت و ثبات را در کشور تأمین کند، در غیر آن جنگ و ناامنی مثل گذشته ادامه خواهد داشت.

حکمتیار در بخشی از سخنانش به برگزاری هم‌زمان چهار انتخابات (ریاست‌جمهوری، شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی‌ها و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی) تأکید کرد و گفت برگزاری این چهار انتخابات در یک زمان راه را برای تشکیل یک لویه‌جرگه‌ که بتواند در مورد قضایای مهم ملی تصمیم نهایی را بگیرد، باز می‌کند.

به باور او، در حال حاضر تمامی تصامیم نهایی در مورد قضایای مهم ملی از سوی «سفارت‌خانه‌های خارجی» گرفته می‌شود.

به نقل از اطلاعات روز، رهبر حزب اسلامی افغانستان افزود نصب استیکرها در تذکره‌ها هم عمدی بوده و بنابر دلایل سیاسی تحمیل شده است. اقای حکمتیار گفت که در مناطق تحت کنترل طالبان مردم نمی‌تواند روی تذکره‌های‌شان استیکر نصب کنند و با تهدید مخالفان مسلح دولت روبه‌رو شوند.

به گفته‌ی او، «میلیون‌ها تذکره‌ی جعلی توزیع شده و انتخابات را هم طوری مهندسی کرده‌اند که در روز انتخابات همه‌ی صندوق‌ها را با استناد به این تذکره‌های جعلی پُر کنند.»

گلبدین حکمتیار در حالی خواستار برگزاری چهار انتخابات در یک زمان شده که قرار است تا دو روز دیگر (۶ اسد) تبلیغات برای انتخابات ریاست جمهوری آغاز شود.

انتخابات ریاست‌جمهوری نیز قرار است در تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار شود. برای احراز کرسی ریاست‌جمهوری ۱۸ نفر به‌شمول رییس‌جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور خود را نامزد کرده‌اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *