• انتشار: 8 ژوئن 2017
  • ساعت: 16:30
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 21468
پرینت

حکمتیار از معترضان انتقاد کرد

به دنبال کشمکش بین دولت و معترضان، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان از راهپیمایان انتقاد کرده و گفته است که راه تغییر نظام و اصلاحات باید از مسیر دموکراتیک بگذرد.

آقای حکمتیار که در نخستین نشست خبری بعد از بازگشت به کابل سخن می‌گفت افزود که معترضان “نباید سعی می‌کردند از دیوارهای ارگ ریاست جمهوری بالا می‌رفتند” و مطالبات خود را باید از راه‌های قانونی دنبال می‌کردند.

او تصریح کرد: “من به هیچ کسی اجازه نمی‌دهم که این نظام را براندازد و نه با چنین کسانی موافقم. آنانی که در تلاش تغییر این نظام‌ هستند، باید فکر کنند که جایگزینش چیست؟ آیا آنها قادرند که کشور و حتی یک پاسگاه امنیتی را اداره کنند؟”

معترضان به دنبال بمبگذاری چهارشنبه هفته پیش در چهارراه زنبق که ۱۵۰ کشته و بیش از ۳۰۰ نفر زخمی برجا گذاشت، جمعه پیش به خیابان‌ها ریختند. دراین تظاهرات دست‌کم شش معترض کشته شدند و بعد در مراسم خاکسپاری یکی از آنها سه انفجار انتحاری صورت گرفت که جان دست کم ۷ نفر دیگر را نیز گرفت. سازمان عفو بین‌الملل خواسته است که عاملان کشتار معترضان در کابل محاکمه شوند.

راهپیمایان که جنبشی را تحت نام ‘رستاخیز تغییر’ راه انداخته‌اند، در نقاط مختلف شهر کابل خیمه زده‌اند و تاکید دارند که تا تحقق مطالبات‌شان خیابان‌های کابل را ترک نخواهند کرد. آنها خواهان برکناری مقامات ارشد امنیتی افغانستان به شمول حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *