• انتشار: ۸ حوت ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۵:۲۷
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32719
پرینت
هند و پاکستان از جنجال لفظی تا درگیری‌های نظامی

حمله هواپیماهای پاکستانی به خاک هند/ سرنگونی دو جنگنده هندی توسط پاکستان و درگیری‌های نظامیان دو کشور در نوار مرزی کشمیر

افزایش تنش‌های لفظی و درگیری‌های نظامی هند و پاکستان در منطقه کشمیر، می‌تواند امنیت منطقه را به خطر بیندازد.

تنش میان هند و پاکستان درست از زمانی همچون آتش زیر خاکستر زبانه کشید که در حمله تروریستی گروه جیش محمد مستقر در خاک پاکستان به کاروان نظامیان هندی در منطقه کشمیر، ده‌ها تن از نظامیان هندی کشته و زخمی شدند.

به دنبال این حمله دهلی نو در انتقادی تند یک‌بار دیگر پاکستان را به حمایت از تروریزم در منطقه متهم کرد و هشدار داد این اقدام پاکستان را بی پاسخ نمی گذارد.

اسلام آباد نیز در عکس‌العملی مشابه شکایت را به شورای امنیت ملل متحد کشاند و خواستار میانجی‌گری در حل این مشکل شد.

این تنش‌ها اما زمانی به اوج رسید که جنگنده‌های هندی روز گذشته سه‌شنبه به مواضع گروه تروریستی جیش محمد در منطقه کشمیر تحت کنترل پاکستان حمله کرد.

مقامات هندی مدعی شدند که در این حمله تمامی امکانات گروه تروریستی جیش محمد را نابود ساخته است. پاکستان اما با رد ادعای مقامات هندی گفتند هواپیماهای هندی تنها مناطق خالی از سکنه را هدف قرار داده‌است.

جدای از اماواگرهای مربوط به حمله روز گذشته هواپیماهای هندی به خاک پاکستان، باید گفت کشیده شدن این درگیری‌ها لفظی و فیزیکی به روز دوم آژیر خطر برای امنیت منطقه را به صدا درآورده‌است.

امروز چهارشنبه ۲۷ فبریه درگیری میان هند و پاکستان علاوه بر آسمان به زمین نیز کشیده شد: براساس اعلام رسانه‌های پاکستانی، در درگیری نیروهای هندی و پاکستانی در مناطق مرزی کشمیر ۴ فرد غیرنظامی پاکستانی کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.

به گفته این منابع، این افراد غیرنظامی در حملات توپخانه‌ای نظامیان هندی کشته و زخمی شده‌اند.

از سویی هم، ژنرال آصف غفور، سخنگوی ارتش پاکستان، امروز  اعلام کرد که دو هواپیمای هندی که در حریم هوایی پاکستان پرواز می‌کردند را سرنگون کرده‌است.

این ژنرال پاکستانی در تویترش نوشت یکی از جنگنده‌های هندی در منطقه کشمیر تحت کنترل هند و دیگری در کشمیر تحت فرمان پاکستان سقوط کرده و یکی از خلبانان هندی دستگیر شده‌است.  

از سوی دیگر، هند نیز اعلام کرده که پرواز هواپیماهای مسافربری خود به کشمیر را به حالت تعلیق درآورده‌است.

رسانه های هندی همچنین گزارش دادند که هواپیما های جنگی پاکستان صبح امروز چهارشنبه( ۸ حوت ) وارد حریم هوایی هند شده و پس از عملیات هواییِ جنگنده های هندی عقب نشینی کردند.

مقام های هندوستان گفته است سه جنگنده F-16 قوای هوایی پاکستان صبح امروز وارد نوشهر جمو و کشمیر شده اند اما پس از عملیات نیروهای هندی عقب نشینی کردند.

این همه درحالی‌ست که با افزایش تنش‌های لفظی و درگیری‌های نظامی هند و پاکستان در منطقه کشمیر، می‌تواند امنیت منطقه را به خطر بیندازد.  

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *