• انتشار: ۱۶ اسد ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۷:۲۵
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 36652
پرینت
سازمان ملل به تهدید تازه طالبان واکنش نشان داد

حمله به غیرنظامیان در تجمعات انتخاباتی نگران کننده است

هیأت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان(یوناما) نسبت به تهدید طالبان مبنی بر هدف قرار دادن غیرنظامیان در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مبارزات انتخاباتی، ابراز نگرانی کرده است.

یوناما امروز چهارشنبه(۱۶ اسد) در یک اعلامیه گفت بر مبنای قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بشر، روند انتخاباتی در افغانستان یک فعالیت مدنی است و هر شخصی حق دارد تا در امور عامه سهم بگیرد و رای بدهد و تمام شهروندان چه رأی‌دهندگان، کاندیدان یا کارمندان انتخاباتی حق دارند در تمام مراحل این روند دور از ترس، ارعاب و خشونت باشند.

یوناما از گروه طالبان خواست به غیرنظامیان احترام گذاشته و از آن‌ها حفاظت نماید و در صورتی که از حق اساسی خود برای اشتراک در انتخابات استفاده می‌کنند، نباید آن‌ها را مورد تهدید و خشونت قرار دهد.

این نهاد بین‌المللی تاکید کرد حملات مستقیم بر مراکز رأی‌دهی و غیرنظامیان در روند انتخابات، نقض قوانین بین‌المللی می‌باشد و عاملین آن باید پاسخگو باشند.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان خاطرنشان کرد از مردم و دولت افغانستان برای رسیدن به صلح و ثبات حمایت می‌کند.

این اعلامیه در حالی منتشر شده که روز گذشته گروه طالبان اعلام کرد با تمام توان در سراسر افغانستان جلو انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو را خواهد گرفت و نیز گردهمایی‌های نامزدان ریاست جمهوری را هدف قرار خواهد داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *