- خبرگزاری رها - http://rahapress.af -

حمله بر کنسولگری این کشور در مزار شریف از پاکستان طرح ریزی شده است

 

حمله هوایی ناتو در پشتیبانی از نیروهای کماندوی افغانستان و به درخواست آنان به تاریخ سوم ماه نوامبر انجام شد که به گفته مقامات افغان، دست کم ۳۰ غیرنظامی در آن کشته شدند؛ هرچند مقامات افغان گفته اند فرماندهان طالبان و اعضای خانواده شان در این حمله کشته شدند.

شورشیان طالبان حدود ده روز پیش یک موتر مملو از مواد انفجاری را به دیوار کنسولگری آلمان در شهر مزار شریف کوبید و در پی آن چند ساعت درگیری رخ داد و سر انجام یک مهاجم انتحاری دستگیر شد.

روزنامه آلمانی “بیلد ام زونتاگ” در گزارش امروزش جدول زمانی متفاوتی را نسبت به آنچه طالبان ادعا کردند، براساس اعترافات فرد بازداشت شده ارائه کرد.

این روزنامه به نقل از منابع دیپلوماتیک نوشته است که فرد بازداشت شده در جریان تحقیقات پولیس اعتراف کرده که طالبان وی را همراه با گروهی دیگری از مردان، شش ماه قبل برای طرح ریزی این بمبگذاری به پاکستان فرستادند.

در گزارش این روزنامه آمده است که این مرد در اعترافاتش گفته است که طالبان آنجا به این گروه ساختن بمب و استفاده از اسلحه، به شمول آمادگی برای حمله بر کنسولگری را آموزش دادند.

این روزنامه همچنان گزارش داده است که خلاف آنچه قبلا از سوی مقامات افغان و آلمان نشر شده بود، شمار بیشتری سربازان آلمانی در عملیات نجات کارمندان کنسولگری اشتراک کرده بودند. اندکی پس از انفجار موتر، قوای هوایی آلمان و گروهی از نیروهای ویژه ارتش آلمان “کا.اس.کا” با عجله به کنسولگری رسیدند.

روزنامه بیلد نوشته که کماندوهای ویژه ارتش آلمان عملیات “پاکسازی” ساختمان را انجام داده و بقیه نیروها، دیپلومات ها را نجات دادند. بعدا این گروه با حمایت هلیکوپترهای جنگی امریکا و هواپیماهای نظارتی بدون سرنشین وزارت دفاع آلمان به بیرون از شهر منتقل شدند.

این روزنامه به نقل از شاهدان عینی نوشته است که متخصصان آلمانی سپس ساختمان کنسولگری آلمان در مزارشریف را جستجو کرده و اسناد حساس را از بین بردند. بیلد نوشته که چنین اقدامی در موارد اینچنینی معمول است.

در حمله گروهی ملیشه های گروه تروریستی طالبان بر قونسلگری آلمان در مرکز ولایت بلخ، دست کم شش تن کشته و ۱۲۸ تن دیگر زخمی شدند که اکثرشان غیرنظامی بودند./دویچوله