• انتشار: ۲۵ جوزا ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲۱:۴۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 21633
پرینت

حمله بر مهمان خانه والی کندهار در بدل ۳۰ هزار دالر و یک باب منزل در پاکستان انجام شده بود

ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرده است که گروه طالبان در تبانی با آشپز مقام ولایت حمله تروریستی بر مهمان خانه والی را انجام داده بود.

خبرنامه ای که امنیت ملی منتشر کرده گفته است که بعد از چندین ماه تحقیقات همه جانبه، کمیسیون به این نتیجه دست یافت که مجری مستقیم حمله مذکور سید محبوب آغا، آشپز مقام ولایت در همکاری با گروه طالبان، می باشد.

به نفل از خبرنامه، سید محبوب آغا روابط نزدیک با طالبان تامین کرده بود و نامبرده در اعترافات خود بیان نموده که غرض طراحی این حمله سه بار به منطقه چمن کشور پاکستان سفر نموده و با سه تن افراد ملاقات نموده بود که در ملاقات اخیر، هدایت اجرای حمله بالای مهمانخانه ولایت کندهار برای سید محبوب آغا داده شد.

آشپز مهمان خانه والی قندهار اعتراف کرده که دو تن افراد شورای کویته طالبان و یک فرد که فقط به نام مستعار خود را معرفی می نمود صحبت می نمود به او وعده نمودند که برایش مبلغ سی هزار دالر امریکایی و یک منزل در پاکستان برایش خریداری خواهند کرد تا رهبری ولایت و مهمانان امارات متحده عربی را در محوطه مقام ولایت کندهار مورد حمله قرار دهد.

در خبرنامه نوشته شده که این دو تن از افراد طالبان ضمن پول، مواد انفجاری ترکیبی نوع TNT  و  RDX را در اختیار او نیز قرار دادند تا سید محبوب آغا در محل مورد نظر شان جابجا نماید.

بعد از جابجایی مواد انفجاری و رسیدن دیپلوماتان عربی به محل، سید محبوب آغا به فرد ارتباطی طالبان اطمینان میدهد و سپس مواد انفجاری از راه دور انفجار داده می شود.

اطلاعات تخنیکی ریاست عمومی امنیت ملی نشان می دهد که دقایق بعد از وقوع حادثه٬ طالبان به یکدیگر از کامیابی حمله تبریکی گفته اند.

کمیسیون مشترک تحقیقاتی، از طریق اعترافات متهمان، اطلاعات موثق انسانی و تخنیکی، دریافت که سه تن از طراحان اصلی این حمله تروریستی در کشور پاکستان بودند و غرض ادامه تحقیقات، دولت جمهوری اسلامی افغانستان و دولت امارات متحده عربی، با ارائه اسناد و مدارک اثباتیه در مورد بود و باش و فعالیت افراد مذکور، مشترکاً از دولت جمهوری اسلامی پاکستان رسماً تقاضا نموده اند تا در قسمت ردیابی، دستگیری و سپردن افراد مذکور به جانب افغانستان اقدامات لازم نمایند.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۲۱ جدی سال جاری، یک انفجار قوی در مهمانخانه والی قندهار در این ولایت بوقوع پیوست که در آن ۱۳ تن به شمول ۵ دیپلمات سفیر امارات متحده عربی جانشان را از دست دادند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *