• انتشار: ۹ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۲۱:۱۴
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 12799
پرینت

حملات هوایی نیروهای آمریکایی چهار فرمانده شبکه حقانی را در ولایت پکتیا به هلاکت رساند

مقامات محلی در ولایت پکتیا می گویند حملات هوایی نیروهای آمریکایی در این ولایت چهار تن از فرماندهان شبکه تروریستی حقانی را به هلاکت رسانده است.

رویترز نوشت؛ نقیب احمد اتل سخنگوی والی پکتیا گفته است در این حملات هوایی همچنین ۱۲۰ تن از شورشیان وابسته به طالبان و حقانی در ولسوالی جانی خیل این ولایت به هلاکت رسیده اند.

ولسوالی جانی خیل موقعیت استراتژیک برای عبور به سوی مرزهای پاکستان دارد که جمعه شب هفته پیش برای ساعاتی به تصرف شورشیان درآمد.

یک مقام اردوی ملی کشور گفت که هواپیمای بی سرنشین آمریکایی هنگامی که شورشیان دیشب در مکانی در ولسوالی جانی خیل تجمع کرده بودند، آنان را هدف قرار داده و چهار فرمانده شبکه حقانی به هلاکت رسیدند.

مایکل لاهورن رئیس روابط عامه ماموریت ناتو در افغانستان نیز تایید کرد که نیروهای آمریکایی این حملات را به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان در روز دوشنبه انجام دادند. وی اما جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه نکرد، زیرا این عملیات همچنان ادامه دارد.

وی در ایمیلی به رویترز گفته است “می توانم تایید کنم که نیروهای آمریکایی چهار حمله هوایی را راه اندازی کردند.”

یک مقام دیگر کشور نیز گفته است که در این حملات چندین وسیله نقلیه نظامی که توسط شورشیان گرفته شده بود منهدم شدند.

در همین حال، یک مقام دیگر کشور که خواست نامش فاش نشود گفت بیش از ۱،۲۰۰ جنگجوی شبکه تروریستی حقانی در حمله هفته گذشته به ولسوالی جانی خیل اشتراک داشتند.

اشتراک جنگجویان شبکه تروریستی حقانی نشان دهنده نقش کلیدی این شبکه در حملات طالبان پس از مرگ ملا اختر منصور می باشد.

ملا اختر محمد منصور در اول جوزای سال جاری توسط یک هواپیمای بی سرنشین نیروهای آمریکایی در پاکستان کشته شد. پس از وی، ملا هیبت الله آخوندزاده یک چهره مذهبی طالبان به عنوان جانشینی وی گماشته شد.

برخلاف منصور که فعالیت های نظامی بسیاری در کارنامه کاری اش در گروه طالبان داشت، ملا هیبت الله آخوندزاده تجربه نظامی ندارد، و به همین دلیل، به گفته کارشناسان، راه برای معاون او سراج الدین حقانی که رهبر شبکه حقانی نیز می باشد باز شده است.

شبکه تروریستی حقانی توسط جلال الدین حقانی پدر سراج الدین حقانی در دهه ۸۰ میلادی تاسیس شد، در ابتدا این گروه علیه حمله شوروی به افغانستان جنگید، اما بعدا به گروه طالبان پیوست.

شبکه تروریستی حقانی مشهور به چندین آدم ربایی و طرح ریزی و اجرای چندین حملات تروریستی کلان در افغانستان است، اما تاکنون کمتر دیده شده است که در حملات برای تصرف مواضع دولتی اشتراک نماید.

آقای اتل گفته است “یکی از فرماندهان حقانی که در این حملات کشته شد، ولسوال نام نهاد طالبان برای ولسوالی جانی خیل بوده است. یکی دیگر از فرماندهان نیز از منطقه وزیرستان پاکستان وارد افغانستان شده بود و احتمالا در کشتن ۴۲ تن از کارگران ساختمانی چهارسال پیش در این ولسوالی اشتراک داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *