• انتشار: 5 می 2018
  • ساعت: 14:40
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28005
پرینت
شورای علما:

حملات انتحاری خلاف موازین اسلامی است/ در ثبت نام انتخابات اشتراک کنید

اعضای شورای علمای افغانستان در دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور ضمن محکوم کردن حملات انتحاری و انفجاری و عنوان کردن آنها خلاف موازین اسلامی، از مردم افغانستان خواستند تا در روند ثبت نام انتخابات اشتراک کنند.

دفتر ریاست جمهوری نوشته است که اعضای شورای علمای افغانستان قبل از ظهر روز گذشته (جمعه) با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در ارگ دیدار کردند و ضمن محکوم کردن حملات انتحاری و انفجاری و عنوان کردن آنها خلاف موازین اسلامی، از مردم افغانستان خواستند تا در روند ثبت نام انتخابات اشتراک کنند.

در این دیدار، مولوی قاضی سلیمان حامد به نمایندگی از شورای سراسری علمای کشور قطعنامۀ این شورا را قرائت نمود.

در قطعنامه تصریح‌ شده ‌است که شورای سراسری علما، حملات انتحاری و انفجاری که از جانب دشمنان افغانستان در کابل و سایر ولایات کشور انجام شده و باعث شهادت هموطنان ما به‌ شمول خبرنگاران گردیده است را محکوم‌ نموده و آنرا خلاف موازین اسلامی و انسانی می‌داند.

همچنین در قطعنامه اضافه گردیده که دشمنان مردم افغانستان، عملیاتی را تحت نام خندق اعلام نموده ‌اند درحالی ‌که غزوه خندق در زمان پیامبر گرامی اسلام (ص) در مقابل مشرکین صورت گرفته. دشمنان افغانستان تحت نام خندق، کشتن و قتل عام مسلمانان به‌ شمول موی ‌سفیدان، زنان، جوانان و اطفال را مناسبت می ‌دهند، در حالی ‌که این خلاف دساتیر دین مقدس اسلام می‌ باشد.

شورای سراسری علما طی این اعلامیه از حکومت خواست تا تدابیر جدی و موثرتری را برای مبارزه با فساد با درنظرداشت اصل شرعی مکافات و مجازات روی ‌دست گیرد.

این شورا همچنین انتخابات را با مطابق به احکام دین مقدس اسلام خواند و انتخاب ‌نمودن افراد مسلمان، متدین، متعهد و دلسوز را یک وجیبۀ دینی و امانت بزرگ دانسته‌ است.

سپس، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور ضمن خوش ‌آمدگویی به رئیس و اعضای شورای سراسری کشور، از صدور اعلامیۀ آن شورا استقبال نمود.

وی خطاب به علما گفت: «هر باری‌ که با شما ملاقات می‌کنم، ارادۀ من برای خدمت‌گزاری به مردم و وطنم محکم تر می‌شود و رهنمایی شما برای من اصل است، شما فخر و عزت ما هستید.»

رئیس ‌جمهور گفت که «حفاظت از بیت‌المال نهایت مهم است و حکومت در عرصۀ مبارزه با فساد کارهای را انجام داده و این روند همچنان ادامه دارد.»

خبرنامه ریاست جمهوری علاوه می کند که آقای غنی در این دیدار تأکید کرد که مبارزه با فساد، یک پروسۀ طولانی ‌مدت است و همکاری همگانی را می‌طلبد.

وی اضافه کرد که «فساد، حق طفل، بیوه، شهید و مظلوم ما را گرفته است و باید حقوق قشر ضعیف جامعه رعایت گردد و برعکس، فرهنگ زورگویی در این کشور خاتمه یابد.»

رئیس‌جمهور با تأکید گفت که «میان اقتدار و زور، تفکیک وجود داشته‌ باشد و تعهد ما این است که با زور تا تحقق عدالت مقابله کنیم و جامعه ما باید قربانی قشر سیاسی افغانستان نشود.»

براساس خبرنامه مذکور، رئیس‌جمهور بار دیگر از موقف علمای کشور در راستای مبارزه با فساد، مردود دانستن حملات انتحاری و اشتراک مردم در انتخابات تشکر کرد و افزود که «ما با سربلندی به جهانیان می‌گوییم که علمای کرام ما دراین خصوص به اجماع سراسری رسیده‌اند.»

وی خاطرنشان‌ ساخت که حکومت در راستای مبارزه جدی با فساد و برگزاری انتخابات، تعهد لازم دارد و اظهار امیدواری نمود که موقف علمای کشور در کنفرانس صلح اندونیزیا و نشست کشورهای اسلامی، دستاوردهای خوبی را رقم بزند.

در ختم این دیدار، رئیس‌جمهور و علمای کشور، نماز جمعه را ادا نموده و بخاطر تأمین صلح سرتاسری و تحکیم اخوت و برادری در افغانستان، اتحاف دعا کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *