• انتشار: ۱۸ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۵:۴۴
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 29713
پرینت

حمایت تاجیکستان و هند از روند صلح افغانستان

رام نات کوویند رئیس‌جمهور هند و امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان از روند صلح به رهبری دولت افغانستان حمایت کردند.

به گزارش رها، روز گذشته(سه‌شنبه، ۱۷ میزان)، “رام نات کوویند” رئیس جمهوری هند در سفر به تاجیکستان، با امامعلی رحمان، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو نمود. در این دیدار طرفین راجع به همکاری‌های متقابل میان دو کشور برای مبارزه با تروریسم و برقراری صلح در افغانستان تأکید کردند.

به دنبال این دیدار، رئیس‌جمهور هند در گفتگو با رسانه‌ها خاطرنشان کرد، هند و تاجیکستان می‌توانند با ارتقاء و توسعه دهلیز حمل و نقل شمال به جنوب و دیگر مسیرهای ارتباطی مانند بندر چابهار، روابط میان دو کشور را افزایش دهند.

رام نات در ادامه افزود، هند از روند صلح افغانستان تحت رهبری دولت افغانستان حمایت می‌کند و با توجه به مذاکرات ما با مقامات تاجیکستانی هر دو کشور برای برقراری صلح در افغانستان و به دست آوردن صلح ملی تلاش می‌کنیم.

امام‌علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان نیز طی سخنانی راهکارهای غیرنظامی مانند تقویت زیرساخت‌های انرژی و حمل و نقل را باعث برقراری ثبات و امنیت در افغانستان دانست.

تاجیکستان و هند در زمان حاکمیت طالبان بر کابل از جبهه مقاومت ضد طالبان حمایت می‌کردند، با توجه به دشمنی مشترک هند و تاجیکستان با طالبان در آن دوران و کمک دو کشور به جبهه مقاومت ضد طالبان، روابط سیاسی و امنیتی دوکشور گسترش یافت و این روابط در طول یک دهه گذشته بهبود و افزایش یافته است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *